Syn.: Abelmoschus mutabilis (L.) Wall. ex Hassk., Hibiscus mutabilis var. flore-pleno Andrews, Hibiscus mutabilis f. plenus S. Y. Hu, Hibiscus sinensis Mill., Ketmia mutabilis (L.) Moench
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Východoasijský druh pocházející z jihovýchodní Číny a Tchaj-wanu. Byl zavlečen do mnoha dalších subtropických i tropických oblastí světa, je uváděn z Japonska, Koreje, Indie, některých afrických i amerických zemí.
Ekologie: Ve své domovině roste v křovinaté vegetaci na březích vodních toků, bývá vysazován v parcích i v okolí lidských sídel, odtud může v příhodných podmínkách zplaňovat, pak se objevuje na různých stanovištích dotčených lidskou činností.
Popis: Opadavý keř až menší strom dosahující výšky 2–5 m, s větvemi, řapíky, listeny kalíšku a kalichu hvězdovitě chlupatými. Listy jsou řapíkaté, široce vejčité až skoro okrouhlé, dosahují v průměru 10–15 cm, na bázi jsou srdčité, po okraji pilovité, 5–7laločnaté, na líci jsou řídce chlupaté, na rubu až plstnaté, se 7–11 žilkami; palisty jsou kopinaté, 5–8 mm dlouhé, opadavé. Květy vyrůstají obvykle jednotlivě z úžlabí listů, jsou oboupohlavné, jejich stopky jsou 5–8 cm; listenů kalíšku je 8, jsou čárkovité, na bázi srostlé, 10–16 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, až 3 cm dlouhý, s 5 zašpičatělými cípy; koruna je bílá až narůžovělá, později načervenalá, dosahuje v průměru až okolo 8 cm, korunní lístky jsou skoro okrouhlé, na rubu chlupaté, někdy i zmnožené; tyčinkový sloupek je až 3 cm dlouhý, lysý. Plodem je kulovitá tobolka o průměru okolo 2,5 cm, vlnatě chlupatá.
Využití: Tento druh ibišku je často pěstován v zahradách a parcích, kultivary se zmnoženými korunními lístky, které se v kultuře objevují nejčastěji, jsou označovány jako H. mutabilis f. plenus.
Fotografovali Ladislav Kovář, dne 15. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira, Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo); Jindřiška Vančurová, dne 31. 1. 2022 (plnokvěté: Trinidad a Tobago, Tobago, Parlatuvier Bay).