Botanickou zahradu Viera y Clavijo najdeme na ostrově Gran Canaria, ve městě Tafira, které se nachází jen nedaleko od hlavního města Kanárských ostrovů Las Palmas de Gran Canaria. Nese jméno po José Viera y Clavijovi (1731–1813), španělském přírodovědci a botanikovi, který se zasloužil o vědecké poznání Kanárských ostrovů.
Tafira
Posláním zahrady je shromáždit veškeré endemické druhy všech Kanárských ostrovů i celé Makaronésie, tedy také Azorských a Kapverdských ostrovů a Madeiry. Botanická zahrada „Viera y Clavijo“ je zároveň významným vědeckým pracovištěm.
Tafira
Byla založena v roce 1952 švédským botanikem Ericem Ragnorem Sventeniem (1910–1973) a v roce 1974 se stal zdejším ředitelem významný kanárský botanik David Bramwell. Součástí zahrady jsou i vědecké laboratoře, herbář, semenná banka, muzeální expozice a knihovna. Konají se zde také mezinárodní botanické konference, zahrada je důležitým centrem záchrany mnoha ohrožených druhů rostlin Kanárských ostrovů. Jsou zde pěstovány i druhy, které již ve volné přírodě vyhynuly.
Tafira
Její rozloha činí zhruba 27 hektarů, je umístěna v hlubokém údolí, četné terasy vhodně imitují přírodní podmínky pro mnohé zde pěstované endemické druhy. Najdeme zde ale i druhy vavřínových pralesů, písečných dun, součástí areálu je i vodní zahrada. V celé Makaronésii se údajně vyskytuje na 925 endemických taxonů rostlin, polovina z nich stojí na různém stupni ohrožení. Proto je většina z nich zde také pěstována v rámci záchranných programů. Místní však neodmítají ani druhy nepůvodní, které se do Makaronesie dostaly v průběhu posledních staletí. Takže zde najdeme kromě 600 endemických druhů Makaronésie i více než 10 000 druhů rostlin z celého světa.
Tafira
Dovolujeme si tvrdit, že být na ostrově Gran Canaria, milovat rostliny a přitom nenavštívit tuto botanickou zahradu, znamená spáchat hřích!
Tafira