HIBISCUS GRANDIDIERI Baill. – ibišek / ibištek

Čeleď: Malvaceae – slézovité

Hibiscus grandidieri

Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se především na severozápadě ostrova. Rozlišují se zde čtyři variety, kromě nominátní jsou to ještě Hibiscus grandidieri var. greveanus, H. g. var. manamboloensis a H. g. var. phanerandrus. Celkově na Madagaskaru roste asi 50 druhů ibišků.

Ekologie: Roste v opadavých suchých lesích, v křovinaté vegetaci, zejména v nížinných oblastech.

Popis: Opadavý keř dosahující výšky 1–2,5 m. Listy jsou krátce řapíkaté, až 7 cm dlouhé, kopinaté až eliptické, na bázi klínovité, víceméně laločnaté, zubaté, někdy však i skoro celokrajné. Květy vyrůstají na konci větví, objevují se ještě před olistěním (var. greveanus) nebo současně s listy, jejich stopky jsou 1–2(–5) cm dlouhé, kalíšek je složen z 8 čárkovitých listenů, které jsou 1–5 mm dlouhé, kalich je 10–13 mm dlouhý, chlupatý, cípy jsou špičaté; korunní lístky jsou obvejčité, 25–35 mm dlouhé, živě červené; tyčinky srůstají do sloupku asi 35 mm dlouhého, lysého, čnělka je lysá, blizna 5ramenná. Plodem je tobolka.

Využití: Dekorativní keřík, pěstuje se v kultuře, občas je i součástí inventářů botanických zahrad.

Poznámka: Druhové jméno odkazuje na francouzského přírodovědce Alfreda Grandidiera (1836–1921), který přispěl k floristickému průzkumu Madagaskaru.

Hibiscus grandidieri
Hibiscus grandidieriHibiscus grandidieri
Hibiscus grandidieri

Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).