Česká jména: prosvirník svátečný (Presl 1846), ibišek, čínská růže (Mareček 1996)
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Pochází pravděpodobně z Číny, rozšířil se jako pěstovaná rostlina do řady tropických i subtropických oblastí celého světa.
Ekologie: Sekundárně se objevuje v blízkosti lidských sídel, zahrad a parků, kolem cest, také na ruderálních stanovištích.
Popis: Keř, 1–5 m vysoký, bohatě větvený, listy vejčité, na vrcholu zašpičatělé, na okraji zubaté, až 11 cm dlouhé. Květy jednotlivé, kalich zvonkovitý, 5četný, kalíšek 7četný, koruna nálevkovitá, 5četná, červená, v průměru až 13 cm, 5 blizen a prašníky vyčnívají z květu na konci dlouhé tyčinkové trubky. Květ se otevírá jen na jeden den, postupně však vykvétá mnoho květů, a to od jara až do podzimu. Plodem je tobolka.
Využití: V příhodných podmínkách se pěstuje jako okrasný keř, ať už jako solitera nebo v živých plotech. V kultuře je široká škála kultivarů, které mají květy různých barev, jsou jednoduché i plné, dosahují průměru až 20 cm.
Ibišku byly přisuzovány mnohé léčebné vlastnosti – od prostředku při léčbě kašle až po afrodiziakum. V Číně se údajně z květů připravují leštidla na boty a líčidla.
Poznámka: V klimatických podmínkách střední Evropy lze rostlinu pěstovat jen v bezmrazých prostorách. Často se u nás pěstuje jako pokojová rostlina, pro růst a zakládání květů u mladých rostlin je nejvhodnější teplota 18–20 ºC, v létě pak teplota do 25 ºC. Při nedostatku světla a nevhodné teplotě květní poupata opadávají.
Fotografováno v červnu 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal).