Syn.: Critesion adscendens (Kunth) Á. Löve, Critesion geniculatum Raf., Critesion jubatum (L.) Nevski, Elymus jubatus Link, Hordeum adscendens Kunth, Hordeum caespitosum Scribn. ex Pammel, Hordeum pampeanum (Hauman) Herter, Hordeum pubiflorum var. pampeanum (Hauman) Melderis
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Rozšíření: Rozsáhlý areál se táhne v Asii od západní Sibiře až po Kamčatku, zasahuje až do čínského Mandžuska. Na severoamerickém kontinentě roste od Aljašky až po Newfoundland, na jih po Kalifornii a severozápadní Mexiko, na jihovýchodě nejdále zřejmě po Západní Virginii; průběh hranice mezi přirozeným a druhotným výskytem na jihu areálu je sporný. Druhotně se rozšířil téměř po celé Evropě, ale i v některých dalších asijských územích, také za severním okrajem primárního areálu, ale i v Mexiku, v Chile a Argentině, v nejjižnější Africe a na Novém Zélandu. Místy může mít druhotný výskyt až invazní charakter. V ČR se hojně objevuje např. na Mostecku na výsypkách.
Ekologie: Roste v neúplně zapojených trávnících na písčitých půdách v oblastech s kontinentálním klimatem, druhotně na různých ruderálních stanovištích, např. podél komunikací.
Popis: Jednoletá, dvouletá nebo krátkověká vytrvalá tráva; stébla jsou kolénkovitě vystoupavá, 30–75(–100) cm vysoká. Listy jsou čárkovité, 6–15 cm dlouhé a 3–5 mm široké, drsné; jazýček je velmi krátký, uťatý. Květenství tvoří vrcholový lichoklas dlouhý 4–10 cm, s lámavým vřetenem; klásky vyrůstají v trojicích, z nichž jeden je fertilní a 2 sterilní; ve fertilním klásku je jediný oboupohlavný kvítek, jeho plevy jsou skoro stejné, podobné osinám, 4–8 cm dlouhé, pluchy nesou stejně dlouhou osinu; plevy a pluchy sterilních klásků jsou podobné; tyčinky jsou 3. Obilky jsou okoralé.
Využití: Občas pěstován jako okrasná rostlina, dlouze osinaté klásky se hodí do suchých vazeb.
Fotografovali Pavlína Zahradníková, v létě 2005 (USA, Aljaška, okolí Denali) a Vít Grulich, dne 31. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Bridesville).