Syn.: Anthericum ensiforme Vell., Anthericum sessile Mill., Hypoxis breviscapa Kunth, Hypoxis caricifolia Salisb., nom. illeg., Hypoxis elongata Kunth, Hypoxis gracilis Lehm., Hypoxis pusilla Kunth, Hypoxis racemosa Donn. Sm., Niobea nemorosa Willd. ex Schult. et Schult. f., Niobea pratensis Willd. ex Schult. et Schult. f.
Česká jména: tvrzeň (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Hypoxidaceae R. Br. – tvrzňovité
Rozšíření: Druh má dosti velký areál, který se rozkládá od Mexika až po severní Argentinu, zasahuje také na ostrovy v Karibském moři a na Galapágy.
Ekologie: Provází vlhčí travnaté plochy, skalní terásky, ale i sušší typy lesů, ve Střední Americe zejména duboborové porosty. Vystupuje až do nadmořské výšky 3000 m.
Popis: Bylina vysoká 10–40 cm s válcovitou až elipsoidní hlízkou 1–2 cm silnou. Listy jsou početné, pásovité, 10–45 cm dlouhé a 2–12 mm široké, řasnaté, pokryté řídkými dlouhými chlupy, vzácně lysé. Stvol je nitkovitý, nese (1–)2–4(–12)květý zdánlivý okolík, podepřený čárkovitými až úzce kopinatými listeny; květní stopky jsou 0,5–3 cm dlouhé; květy jsou 6četné, hvězdovité; okvětní cípy jsou kopinaté, 4–7(–10) mm dlouhé, žluté, špičaté; tyčinek je 6, s krátkými prašníky; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty a semeník je spodní. Plodem je trojpouzdrá, kyjovitá, hustě chlupatá tobolka 6–17 mm dlouhá; semena jsou černá.
Poznámka: Ve Střední Americe je čeleď Hypoxidaceae zastoupena nepočetně, celkem jen 4 druhy ve třech rodech.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 2. 2015 (Guatemala, Semuc Champey).