IMPATIENS GLANDULIFERA Royle – netýkavka žláznatá / netýkavka Royleho

Syn.: Impatiens roylei Walpers
Česká jména: netýkavka Royleova (Dostál 1950), netýkavka žláznatá (Kubát 2002)
Slovenská jména: netýkavka Royleho (Dostál 1950)
Čeleď: Balsaminaceae A. Richard – netýkavkovité

Impatiens glandulifera

Rozšíření: Areálem původního výskytu je oblast západního Himálaje. U nás, na Slovensku i v celé Evropě zplanělý a zdomácnělý druh. Do Evropy byl dovezen v první polovině 19. století jako okrasná rostlina, od počátku osmdesátých let 19. století byl vřele doporučován k pěstování též jako dobrá medonosná rostlina i u nás. Je zavlékán také do dalších oblastí světa (např. Severní Amerika, severní Patagonie aj.).

Ekologie: Roste především v vlhkých nivách, zejména na březích větších řek, ale mnohdy i jinde. Krátkodobě se vyskytuje na narušených plochách a rumištích. Podél řek vytváří souvislé a trvalé porosty, v těchto lokalitách je často konkurenčně úspěšná. Kvete od července do října.

Impatiens glandulifera

Popis: Jednoletá statná bylina dorůstající až 3 m výšky. Dutá lodyha je ve spodní části až 5 cm široká, listy jsou nejčastěji kopinaté, v dolní části rostliny střídavě nasedající na lodyhu, v horní části vstřícné, někdy v přeslenu. Listy jsou dlouhé až 30 cm, široké kolem 8 cm, po okraji zubatě pilovité, při bázi listu žláznaté. Velké květy jsou nejčastěji červeno fialové, někdy fialové nebo bílé, uspořádané v hroznu. Rostliny výrazně sladce voní. Semena jsou po 5 až 10 v velkých tobolkách až 30 mm dlouhých. Vyzrálé tobolky pukají, a vystřelují tak semena na velkou vzdálenost.

Impatiens glandulifera
Impatiens glanduliferaImpatiens glandulifera
Impatiens glandulifera
kořensemena

Fotografovali Petr Krása, ve dnech 11. 7. a 17. 8. 2005 (Česko, Čechy, řeka Ohře a Svatava); Ladislav Hoskovec, v srpnu 2007 (Praha).