Česká jména: dávivec (Presl 1846, Mareček 1997)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Pochází z Madagaskaru, kde je výskytem vázán na suché oblasti na jihozápadě ostrova. Jde o jediný původní druh tohoto rodu na Madagaskaru.
Ekologie: Provází madagaskarskou savanu, křovinaté a rozvolněné stromové porosty v oblastech se střídáním dlouhého suchého období a krátkého období dešťů.
Popis: Dvoudomý keř nebo menší stromek, dorůstá výšky 1,5–4,5 m; kmínek může být nápadně ztloustlý. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, čepel je trojlaločná až trojklaná, lesklá; palisty jsou drobné. Květy jsou 5četné; samčí tvoří chudé úžlabní vrcholíky, mají střechovitě uspořádané kališní lístky a žlutavou korunu, žláznatý terč a 2 kruhy tyčinek; samičí jsou obvykle jednotlivé, koncové, s podobně uspořádaným kalichem i korunou, nektárii a svrchním semeníkem. Plodem je dosti velká, téměř kulovitá, zaobleně trojboká tobolka, v pouzdrech je po jediném semeni s masíčkem.
Využití: Olej, který lze lisovat ze semen, má podobné vlastnosti jako olej jiných druhů tohoto rodu (např. Jatropha curcas). Je to velmi slibná surovina využitelná jako biopalivo.
Poznámka: Do početného rodu Jatropha je řazeno asi 175 druhů, rozšířených v tropech Starého i Nového světa. Vzrůstem a květy dosti připomíná sokotranský dávivec Jatropha unicostata, který má však celistvé listy.
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 3. 11. 2014 (Madagaskar, Toliara, Ifaty, Parc Mosa).