Syn.: Cyperus leucocephalus Hassk., Kyllinga cephalotes Druce, Kyllinga mindorensis Steud., Kyllinga monocephala Roth, Schoenus coloratus Lour., Thryocephalon nemorale J. R. Forst. et G. Forst.
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité
Rozšíření: Pochází pravděpodobně z tropů Starého světa, v současnosti pantropický plevel. Areál se táhne od západní tropické Afriky (Guinea, Ghana) až do východní a střední Afriky (Keňa, Kongo), jižní Afriky (KwaZulu-Natal), na Madagaskar a Maskarény, do Indie i Barmy, Thajska, jižní Číny a Vietnamu, Malajsie, Indonésie, na Filipíny, do australského Queenslandu a Mikronésie. Nepůvodní je snad už v Polynésii, na Havaji, stejně tak ve střední Americe a na severu Jižní Ameriky. V některých zemích invazivní, obtížný plevel.
Ekologie: Rostlina tropických a subtropických mokřadů s omezenou tolerancí k suchu, roste na vlhkých bohatých půdách na plném slunci s vysokou vzdušnou vlhkostí, na narušených a travnatých plochách, kolem cest, častý plevel pastvin a nepříliš často kultivovaných míst zahrad, sadů a plantáží, v nadmořské výšce od hladiny moře po 850 m. Z plodin jsou nejčastěji postiženy rýže a taro.
Popis: Vytrvalá, zpravidla trsnatá rostlina, až 55 cm vysoká, šířící se prostřednictvím plazivých oddenků. Stébla v trsech nebo jednotlivá, přímá, trojhranná. Listy čárkovité, 1,5–3 mm široké, obvykle kratší než stébla, listová pochva hnědá nebo hnědopurpurová. Květenstvím je terminální kulovitá hlávka, 5–10 mm v průměru, někdy s 2–3 menšími postranními hlávkami, se třemi až čtyřmi nestejnými rozprostřenými podpůrnými listeny, které se podobají listům a dosahují délky až 20 cm. Klásky jsou 2,5–3 mm dlouhé, jednokvěté, bílé. Plody jsou hnědé nažky, v průřezu čočkovité, asi 1,2–1,5 mm dlouhé.
Fotografováno dne 27. 11. 2010 (Vietnam, Tu Duc u Hue).