Syn.: Xantholinum capitatum (Kit. ex Schult.) Rchb.
Čeleď: Linaceae S. F. Gray – lnovité
Rozšíření: Pochází z hor jižní Evropy. V Itálii se vyskytuje v Apeninách od provincie Marche až po Kalábrii (skupina Pollino), dále roste na Balkáně od Chorvatska přes Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu a Albánii do Řecka, také v jižním Srbsku, Kosovu, Makedonii a Bulharsku.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché kamenité horské louky a pastviny, případně sutě v nadmořských výškách 1500–2300 m. Preferuje vápencový podklad.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, dorůstá výšky 10–40 cm; oddenek je mnohohlavý, se zkrácenými sterilními výběžky nesoucími růžice listů. Listy jsou střídavé, obkopinaté až kopisťovité, 4–6 cm dlouhé a 1–1,2 cm široké, trojžilné, celokrajné, na bázi s párem žlázkovitých nektárií. Květenství je zkrácená kompaktní lata s 5–10(–15) květy; kališní lístky jsou kopinaté, 5–6 mm dlouhé; korunní lístky jsou 1,5–2 cm dlouhé, sytě žluté; tyčinek je 10; semeník je svrchní, nese 5 blizen. Plodem je vejcovitá, 5–6 mm dlouhá tobolka.
Záměny: Druh blízce příbuzný lnu žlutému (Linum flavum), od nějž se liší poněkud menšími květy uspořádanými v kompaktním květenství, a dále přítomností zkrácených sterilních výhonů.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Campo Imperatore).