Syn.: Leptorchis pallida (Lindl.) Kuntze, Leptorkis pallida (Blume) Kuntze, Malaxis pallida Blume, Stichorkis pallida (Blume) Marg., Szlach. et Kulak
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Liparis pallida
Rozšíření: Druh indonéských ostrovů Jáva a Sumatra, snad se vyskytuje i na Filipínách.
Ekologie: Roste terestricky i epifyticky v tropických horských lesích, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 2500 m.
Liparis pallida
Popis: Vytrvalá bylina s oddenkem, z nějž vyrůstá jediný list, který je eliptický až obkopinatý, poněkud kožovitý. Květenství je hroznovité, až 40 cm dlouhé, mnohokvěté; listeny jsou drobné, kopinaté, vytrvávající; okvětní lístky jsou bledě žlutozelené až bledě oranžové, vnější okvětní lístky jsou drobné, volné, kopinaté, odstálé, vnitřní zahnuté, pysk je výrazný, v obrysu široce obvejčitý, 2laločný, na okraji zubatý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Na všechny orchideje, tedy i na tento druh tropického hlízovce, se vztahuje ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: K rodu Liparis je v současnosti řazeno 428 akceptovaných druhů, které se vyskytují především v tropických oblastech Asie, Austrálie, Oceánie i Ameriky, do Evropy zasahuje jen druh jediný, i u nás vzácně se objevující hlízovec Loeselův (Liparis loeselii).
Liparis pallida
Liparis pallidaLiparis pallida
Liparis pallida
Fotografoval Mário Duchoň, dne 27. 1. 2013 (Indonésie, Sumatra, Gunung Dempo).