LONICERA INVOLUCRATA (Richardson) Banks ex Spreng. – zimolez zákrovečný / zemolez

Syn.: Xylosteon involucratum Richardson, Distegia involucrata (Richardson) Cockerell, Caprifolium involucratum (Richardson) Kuntze
Česká jména: zimolez zákrovečný (Dostál 1950), zimolez zákrovnatý (Mareček 1997), zimolez zákrovečný (Kubát 2002)
Slovenská jména: zimolez zákrovový (Dostál 1950)
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité

Lonicera involucrata

Lonicera involucrata

Rozšíření: Západní část Severní Ameriky, od jižní Aljašky na východ po Quebec, na jih do Kalifornie (Sierra Nevada) a severního Mexika (Chihuahua). V Čechách v kultuře od roku 1910 (Průhonice).

Ekologie: Roste ve vlhkých lesích a křovinách, v horských oblastech až do 2900 m n. m. Kvete v květnu až červnu.

Popis: Opadavý vzpřímený keř 1,0–2,5 m vysoký, s přímými lysými, slabě čtyřhrannými větvemi. Čepel listů vejčitě eliptická až široce eliptická, 5–10(–12) cm dlouhá, 2,5–4,5 cm široká, na vrcholu špičatá, na bazi klínovitá až mírně zaokrouhlená, na rubu roztroušeně chlupatá. Řapík 1–1,5 cm dlouhý. Květenství je dvoukvěté (dicházium) na přímých, 1,5–3 cm dlouhých stopkách. Listeny jsou velké, vejčité až široce vejčité, žláznatě chlupaté, na okraji brvité, purpurové, dosahují až do poloviny koruny. Koruna je více méně pravidelná trubkovitá, 1,0–1,5 cm dlouhá, žlutá až slabě načervenalá, vně žláznatě chlupatá. Korunní trubka je delší než přímé korunní cípy, tyčinky jsou více méně tak dlouhé jako koruna, blizna vyčnívá z korunní trubky. Semeníky navzájem nesrůstají. Bobule jsou kulovité, černé, lesklé, asi 0,8 cm v průměru, velké listeny červené, neopadavé. Semena jsou elipsoidní, prohnutá, asi 3 mm dlouhá.

Záměny: Podobný je zimolez Ledebourův (Lonicera ledebourii; syn. Lonicera involucrata var. ledebourii). Liší se vyšším vzrůstem (větve někdy až 5 m), čepel listů je tuhá a na rubu chlupatá, mladé listence žlutavé až červené, koruna obvykle oranžovočervená až jasně červená, blizna nedosahuje k okraji trubky a nepřesahuje ji. Pochází z pobřeží Kalifornie a Oregonu.

Využití: Pěstuje se jako okrasný keř.

Lonicera involucrata

Fotografováno dne 30. 5. 2009 (Německo, arboretum Tharandt u Drážďan).