Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Anseriformes, Anatidae
Česká jména: morčák velký, morčák veliký
Anglická jména: Goosander, Common merganser
Rozšíření: Žije v severní Evropě, v severní, střední a východní Asii a v severní části Severní Ameriky. Severní populace jsou tažné, v mírnějších oblastech je stálý. Ve střední Evropě se vyskytuje při tahu nebo v zimě na větších nezamrzlých vodách. Na našich fotografiích je vyobrazen nominátní poddruh.
Způsob života: Vyskytuje se na sladkovodních jezerech a řekách obklopených vzrostlými stromy s dutinami pro hnízdění. Zimuje na velkých nezamrzlých jezerech, řekách, v lagunách, v brakických vodách a bažinách, obecně se vyhýbá silně slaným vodám.
Živí se drobnými rybami, měkkýši, korýši, pulci, vodním hmyzem a jeho larvami.
Vytváří obyčejně malé skupiny, do větších hejn se seskupuje během podzimních a zimních migračních měsíců. Hnízdiště jsou obvykle izolovaná, ale samice někdy hnízdí v těsné blízkosti, nebo dokonce ve stejném stromě. Hnízdo je nejčastěji ve stromové dutině, případně mezi kořeny stromů v břehu, ve skalní puklině. Chovné období je od konce března do května, samice snáší 7–12 vajec, která inkubuje po dobu 28–35 dní. Po necelých dvou dnech od vylíhnutí vyskočí mláďata z dutiny a následují matku na vodu. Mladí morčáci se krmí zejména hmyzem, po 8 dnech se již dobře potápí, po 30–50 dnech je matka opouští. Pohlavně dospívá v druhém roce života. Dožívá se 8 let.
Popis: Severská potápivá kachna s protáhlým tělem, dosahuje délky 57–69 cm, rozpětí křídel 82–98 cm a hmotnosti 1–2 kg. Samec ve svatebním šatě má hlavu černou s kovovým leskem a prodlouženými pery vzadu. Dlouhý úzký zobák zakončený zahnutou špičkou je sytě červený. Hřbet je černý. Zbytek zad a ocas jsou šedé, konce křídel jsou hnědošedé. Krk, hruď a boky jsou bílé.
Chundelatá hlava samice je kaštanově hnědá, dlouhý zobák je červený, hrdlo a spodní část těla jsou bělavé. Svrchní část těla a boky jsou šedé, na křídlech s kresbou. Za letu je patrné bílé zrcátko.
Samec v prostém šatě se podobá samici. Nohy obou pohlaví jsou červené.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) klasifikuje morčáka velkého z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). V České republice je podle vyhlášky 395/1992 Sb., ve znění vyhl. 175/2006 Sb., považován za kriticky ohrožený druh.
Poznámka: Morčák velký pravidelně zimuje na našem území, zdržuje se zejména na hladinách větších řek a nezamrzlých jezer. V nevelkém počtu u nás úspěšně hnízdí.
Fotografováno dne 16. 2. 2021 (Česko, Čechy, Lázně Toušeň).