Syn.: Acinodendron rufescens (Aubl.) Kuntze, Melastoma impetiginosum Mart. ex DC., Melastoma rufescens Aubl., Miconia impetiginosa DC.
Česká jména: širál (Presl 1846, Mareček 1997)
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, vyskytuje se v povodí Amazonky, v oblasti Los Llanos, na Guyanské vysočině, v Chacu i v přímořské zóně střední Brazílie.
Ekologie: Roste ve vlhké savaně, v lemech tropických vlhkých lesů, i v sekundární vegetaci, v pásmu od pobřeží až do nadmořských výšek okolo 1700 m.
Popis: Bohatě větvený keř, 100–300 cm vysoký, s větvemi tupě hranatými, letorosty hustě chlupatými a listy nahloučenými především v horní části větví. Listy jsou vstřícné, přisedlé, široce eliptické, 8–15 cm dlouhé a 5–10 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo až srdčité, celokrajné nebo jemně zubaté, na vrcholu špičaté nebo tupé, hustě chlupaté, svraštělé, s 5 souběžnými vyniklými žilkami. Květenství je terminální, latnaté, 10–20 cm dlouhé, složené z oddálených svazečků květů, kalich je zhruba 4 mm dlouhý, hustě chlupatý, s 5 krátkými cípy; korunní lístky jsou obvejčité, 4–5 mm dlouhé, bílé, lysé, tyčinek je 10. Plody jsou kulovité, v průměru dosahují asi 4 mm.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 5. 1. 2016 (Venezuela, Gran Sabana, El Oasis).