Na severním okraji Doupovských hor, jižně od Klášterce nad Ohří (okres Chomutov), se nachází vrch Mravenčák, pozůstatek drobného třetihorního vulkánu. Je to významná geologická, geomorfologická a botanická lokalita s význačným výskytem zvláště chráněných druhů rostlin. V roce 1990 byla na 1,5 ha jeho vrcholových partií zřízena přírodní památka Mravenčák.
Vrch Mravenčák je kuželovitý neovulkanický suk tvořený leucitickým tefritem ze tří lávových proudů oddělených tenkými polohami hrubých pyroklastik. Na jeho západním svahu se zachovala 3–6 m vysoká skalní stěna (bradlo) se zřetelnou vertikálně uspořádanou sloupcovou odlučností, místně nazývaná Jakubova skála či Čertův zub. Vrstva tufů zde kapsovitě vyvětrává až do hloubky asi 0,5 m.
Úpatí skalní stěny lemují strmé svahy pokryté zvětralinami sopečných vyvřelin. Navazující svahy pokrývají sutě, půdy jsou mělké.
Floristicky nejcennější je skalní bradlo, malé plochy skalní stepi na jeho temeni a obnažená čedičová a tufová drolina při jeho úpatí. Skalní step na výchozech je tvořena především teplomilným úzkolistým trávníkem, místy v mozaice s keři skalníku celokrajného (Cotoneaster integerrimus). Výraznou rostlinou je zde silně ohrožený koniklec luční český (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica).
Skalní výchozy osídlila teplomilná stepní květena. Skály porůstá typická skalní rostlina časného jara – tařice skalní Arduinova (Aurinia saxatilis subsp. arduini), dále se zde vyskytuje např. bělozářka liliovitá (Anthericum liliago), kavyl Ivanův (Stipa pennata) a trýzel škardolistý (Erysimum crepidifolium). V lese kolem vrcholu roste locika dubová (Lactuca quercina) a lilie zlatohlavá (Lilium martagon). Část lokality porůstá smíšený les, svým druhovým složením blízký původním porostům. Okolo skalního útvaru se nachází na mimořádně nepříznivém stanovišti řídký porost dubu letního s bohatým křovinným porostem.
Přístup k této přírodní památce je z Klášterce nad Ohří. Z červené značky vedoucí na vrch Lestkov se na vidlicovitém rozcestí v lese odbočí neznačenou cestou vlevo. Na prostranství v sedle mezi Mravenčákem a Lestkovem, kde bývá složiště dřeva, je umístěna naučná a informační tabule Mravenčáku. Odtud se postupuje zarůstající cestičkou vzhůru, místy špatně prostupným terénem; pod vrcholem jsou již zase zřetelné pěšinky.
Fotografoval Josef Jordán, dne 6. 5. 2015.