NEPENTHES PHILIPPINENSIS Macfarl. – láčkovka / krčiažnik

Syn.: Nepenthes wilkiei Jebb et Cheek
Čeleď: Nepenthaceae Dumort. – láčkovkovité

Nepenthes philippinensis

Rozšíření: Druh s malým areálem, roste zřejmě jen na filipínském ostrově Palawan. Údaje z ostrova Linapacan a ze souostroví Calamiany vyžadují potvrzení.

Ekologie: Provází prosvětlené lesy a křoviny, nejčastěji na ultrabazických horninách typu hadců, výjimečně i na vápenci. Obvykle roste na půdách s nedostatkem přístupných živin, ale často s vysokou koncentrací těžkých kovů, zejména niklu a chrómu. Vyskytuje se spíše v nižších polohách, od hladiny moře do nadmořské výšky kolem 1000 m.

Nepenthes philippinensis

Popis: Dvoudomá bylinná liána, lodyhy dorůstají délky až 10 m, jsou oblé, 3–5 mm v průměru, zelenohnědé. Listy jsou střídavé, přisedlé, na krátkých lodyhách a v růžicích jsou úzce kopisťovité, až 16 cm dlouhé a 3,2 cm široké, na prodloužených lodyhách úzce obkopinaté, 14–28 cm dlouhé a 1,7–3,6 cm široké, s 4–5 souběžnými žilkami na každé straně, s roztroušenými přisedlými žlázkami, na bázi objímavé a sbíhavé 2 lištami asi 3 mm vysokými, celokrajné, na vrcholu špičaté; láčky jsou obvykle v dolní polovině zelené a s hnědavými skvrnami, v horní polovině hnědavé se zelenými skvrnami a s červenohnědým obústím, někdy jsou celé červenohnědé, na přízemních listech jsou v dolní části vejcovité, pod ústím válcovité, 8,5–16 cm dlouhé a 3,5–8,5 cm široké, s 2 třásnitými lištami (třásně jsou 3–7 mm dlouhé), na ploše s řídkými kratičkými hvězdovitými chlupy, ústí láčky je šikmé, oválné, 3–5 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, obústí je oblé nebo lehce zploštělé, zřetelně žebrované, víčko je široce vejčité až téměř okrouhlé, 2,6–3,7 cm dlouhé, na bázi mělce srdčité, na vrcholu uťaté nebo zaokrouhlené; láčky na horních listech jsou téměř válcovité, až 16 cm dlouhé, často bez třásnitých žeber. Samčí květenství tvoří latu až 70 cm dlouhou, čtyřčetné květy vyrůstají po 2, květní stopky jsou 5–9 mm dlouhé, okvětní lístky jsou podlouhlé, 3–3,5 mm dlouhé, hnědé, rezavě chlupaté, sloupek tyčinek je 3–4 mm dlouhý. Samičí květenství je rovněž latovité, květy jsou podobné samčím, semeník je svrchní, válcovitý, s kratičkou čnělkou. Plody jsou válcovité 4pouzdré tobolky.

Ohrožení a ochrana: Podobně jako jiné druhy láčkovek je i tento druh chráněn mezinárodní úmluvou o obchodu s přírodninami (CITES). V Červeném seznamu Filipín je hodnocen jako ohrožený (EN – endangered).

Poznámka: Interpretace jména tohoto druhu vázla až téměř do konce 20. století. Druh byl popsán již v roce 1908, ale typová položka, uložená ve Filipínském národním muzeu v Manile, byla v průběhu válečných události v roce 1945 zničena, a ze stručného popisu nebylo zřejmé, k jakým rostlinám se vlastně vztahuje. Teprve na sklonku 90. let se podařilo v herbářích v Kew u Londýna objevit další autentický materiál.

Nepenthes philippinensis
Nepenthes philippinensis
Nepenthes philippinensisNepenthes philippinensis
Nepenthes philippinensisNepenthes philippinensis
Nepenthes philippinensisNepenthes philippinensis
Nepenthes philippinensis
Nepenthes philippinensis
Nepenthes philippinensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 6. 2. 2020 (Filipíny, Palawan, Sabang, Mt. Bloomfield).