NERTERA DEPRESSA Banks et Sol. ex Gaertn.

Syn.: Nertera montana Colenso
Česká jména: nertera (Mareček 1999)
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité

Nertera depressa

Rozšíření: Jméno druhu je založeno na rostlinách z Nového Zélandu. Podobné rostliny se vyskytují i v Austrálii, zřejmě i dále v Oceánii, na Nové Guinei a snad i v jihovýchodní Asii.

Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, v křovinách, trávnících i na rašelinných místech, na Novém Zélandu od pobřeží až do subalpínského stupně.

Nertera depressa

Popis: Plazivá vytrvalá bylina, tvoří pomocí kořenujících výběžků řídké nebo hustší polštáře přitisklé k zemi; lodyhy jsou nevýrazně hranaté, lysé. Listy jsou vstřícné, řapík je (1–)2–3(–4) mm dlouhý; čepel je poněkud dužnatá, vejčitá, trojúhelníkovitá až skoro okrouhlá, (3–)5–8(–15) mm dlouhá a (2–)3–5(–10) mm široká, na bázi náhle zúžená, zaokrouhlená, uťatá nebo až srdčitá, celokrajná, na vrcholu špičatá nebo tupá a někdy s nasazenou špičkou; palisty jsou trojúhelníkovité. Květy jsou přisedlé, oboupohlavné, čtyřčetné; kalich je nepatrný, uťatý; koruna je nálevkovitá, (1–)2–3 mm dlouhá, zelenavá; tyčinky jsou 4, poněkud vyčnívají; gyneceum tvoří 2 plodolisty se spodním dvoupouzdrým semeníkem. Plody jsou kulovité, červené peckovice asi 4 mm v průměru, obsahují 2 pecky.

Poznámka: Rostliny jsou dosti variabilní, i z Nového Zélandu, kde je zřejmě vývojové centrum rodu, se uvádí význačná variabilita. V tropické Střední a Jižní Americe se vyskytují zřejmě poněkud odlišné typy, na nichž je založeno jméno Nertera granadensis – proměnlivost a vzájemný vztah těchto rostlin dosud nebyly uspokojivě vysvětleny.

Nertera depressa
Nertera depressa
Nertera depressa

Fotografovala Věra Svobodová, dne 2. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, u Lake Matheson).