Syn.: Castalia edulis Salisb., Castalia lotus Tratt., Castalia mystica Salisb., Castalia pubescens Wood, Castalia pubescens Blume, Castalia sacra Salisb., Leuconymphaea lotus Kuntze, Nymphaea dentata Schumach. et Thonn., Nymphaea liberiensis A. Chev., nom. inval.
Česká jména: leknín posvátný (Presl 1846)
Čeleď: Nymphaeaceae Salisb. – leknínovité
Nymphaea lotus
Rozšíření: Tropická rostlina s velkým areálem. V Africe roste v Egyptě, ve vlhčích tropech subsaharské Afriky včetně Madagaskaru a Maskarén. V jižní Asii je znám od Pákistánu a Srí Lanky po jižní Čínu, Filipíny, Indonésii a Novou Guineu. Jediná lokalita v Evropě leží v severozápadním Rumunsku poblíž města Oradea, kde roste v jezírcích na termálních pramenech. Zavlečen byl i do Střední a Jižní Ameriky a na jih USA.
Ekologie: Typický druh tůní a jezer s čistou, slabě kyselou teplou vodou. Květy se rozvíjejí v noci.
Nymphaea lotus
Popis: Vodní bylina s tlustým vodorovným oddenkem ve dně, kromě toho tvoří tenčí výběžky. Listy jsou v obrysu eliptické až téměř okrouhlé, 20–50 cm v průměru, na okraji ostře zubaté a občas zvlněné, na rubu jemně pýřité a výrazně žilkované. Květy jsou jednotlivé, vynořené nad vodou; kališní lístky jsou 5–8 cm dlouhé, zelené, bíle žilkované, po rozkvětu opadávají; korunních lístků je 12–25, 5–9 cm dlouhých, jsou na líci bílé, na rubu načervenalé (viz poznámka dále); tyčinek je asi 75, mají dosti široké bílé nitky a žluté prašníky; bliznový terč je vydutý, s 21–35 laloky. Plody jsou měchýřky ponořené do téměř kulovitého dužnatého květního lůžka o průměru 3,5–5 cm; dozrávají pod vodou.
Poznámka: Asijské rostliny mívají častěji květy s růžovými, červenými nebo až modrými tóny a bývají některými badateli hodnoceny jako samostatný taxon na úrovni variety (var. pubescens) nebo dokonce druhu (Nymphaea pubescens). Byl zaveden do kultury a dnes se pěstuje v kultivarech, na jejichž vzniku se podílelo i křížení s dalšími druhy.
Nymphaea lotus
Nymphaea lotus
Nymphaea lotus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 8. 4. 2005 (Srí Lanka, Mihintale, jezero Rajangana) a 22. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, Palermo, v kultuře v botanické zahradě).