OCIMUM GRATISSIMUM L. – bazalka

Syn.: Ocimum arborescens Bojer ex Benth., Ocimum frutescens Mill., Ocimum viride Willd., Ocimum viridiflorum Roth, Ocimum zeylanicum Medik.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Ocimum gratissimum

Rozšíření: V současnosti pantropicky rozšířený druh, původní v tropech Starého světa. Jeho areál se táhne od západoafrické Guiney přes celou střední Afriku až do Etiopie, na jihu kontinentu zasahuje až do jihoafrické provincie KwaZulu-Natal, objevuje se na Madagaskaru a Maskarénách, Sri Lance a v Indii, stejně tak v Indočíně, Malajsii, na Sumatře, Jávě, zřejmě i na Papui-Nové Guinei. V areálu se rozlišují asi tři poddruhy, ale i několik forem. Byl zavlečen do Mexika, Panamy, na Antily a do Brazílie i Bolívie, rovněž na Novou Kaledonii, Fidži a do Polynésie. Pěstuje se v jižní Číně a na Tchaj-wanu.

Ekologie: Roste v lemech tropických lesů a v křovinaté vegetaci, často na stanovištích dotčených lidskou činností, kolem lidských sídel a cest, v některých oblastech se často vyskytuje v okolí pohřebišť, také bývá vysazován do živých plotů. Kvete po celý rok.

Ocimum gratissimum

Popis: Vytrvalá aromatická bylina až bohatě větvený polokeř dosahující výšky 100–300 cm, s letorosty chlupatými, později olysalými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté až vejčité, 5–10 cm dlouhé a 2,5–4,5 cm široké, na bázi klínovité, po okraji vroubkované až pilovité, na vrcholu špičaté, jemně chlupaté. Květenství je terminální, až 15 cm dlouhé, složené z lichopřeslenů, jeho vřeteno je jemně chlupaté; listeny jsou přisedlé, vejčité, zašpičatělé; kalich je až 2 mm (později za plodu až 4 mm) dlouhý, 2pyský, horní pysk je okrouhlý, dolní pysk je kratší než horní; koruna je 2pyská, až 4 mm dlouhá, zelenobílá, horní pysk je 4cípý, dolní celistvý; tyčinky jsou 4, z koruny vyniklé, čnělka je 2klaná, rovněž vyniklá. Plody jsou téměř kulovité tvrdky, až 1,5 mm dlouhé.

Záměny: Patří k bazalkám s významnou rituální funkcí, k nimž se řadí například indomalesijský druh Ocimum tenuiflorum (syn. Ocimum sanctum). Ten lze od představovaného druhu dobře odlišit především detaily na kalichu, ale i barvou květů: O. gratissimum má dolní pysk kalicha kratší než pysk horní, navíc jeho koruna je zelenobílá, naopak O. tenuiflorum má dolní pysk delší než horní a jeho koruna je levandulově modrá nebo bílá.

Využití: Rostlina je výrazně aromatická, drcené listy svou vůní připomínají hřebíček nebo tymián, připravuje se z nich čaji podobný nápoj, využívají se v tradiční medicíně i jako koření v kuchyni. Olej lisovaný z této bazalky nachází uplatnění ve voňavkářství, nálev z rostliny se používá rovněž při rituálních koupelích zemřelých.

Ocimum gratissimum
Ocimum gratissimum
Ocimum gratissimum
Ocimum gratissimum
Ocimum gratissimum

Fotografoval Mário Duchoň, dne 21. 1. 2018 (Sri Lanka, Knuckles Forest Reserve, obec Meemure).