Syn.: Ocimum arborescens Bojer ex Benth., Ocimum frutescens Mill., Ocimum viride Willd., Ocimum viridiflorum Roth, Ocimum zeylanicum Medik.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: V současnosti pantropicky rozšířený druh, původní v tropech Starého světa. Jeho areál se táhne od západoafrické Guiney přes celou střední Afriku až do Etiopie, na jihu kontinentu zasahuje až do jihoafrické provincie KwaZulu-Natal, objevuje se na Madagaskaru a Maskarénách, Sri Lance a v Indii, stejně tak v Indočíně, Malajsii, na Sumatře, Jávě, zřejmě i na Papui-Nové Guinei. V areálu se rozlišují asi tři poddruhy, ale i několik forem. Byl zavlečen do Mexika, Panamy, na Antily a do Brazílie i Bolívie, rovněž na Novou Kaledonii, Fidži a do Polynésie. Pěstuje se v jižní Číně a na Tchaj-wanu.
Ekologie: Roste v lemech tropických lesů a v křovinaté vegetaci, často na stanovištích dotčených lidskou činností, kolem lidských sídel a cest, v některých oblastech se často vyskytuje v okolí pohřebišť, také bývá vysazován do živých plotů. Kvete po celý rok.
Popis: Vytrvalá aromatická bylina až bohatě větvený polokeř dosahující výšky 100–300 cm, s letorosty chlupatými, později olysalými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté až vejčité, 5–10 cm dlouhé a 2,5–4,5 cm široké, na bázi klínovité, po okraji vroubkované až pilovité, na vrcholu špičaté, jemně chlupaté. Květenství je terminální, až 15 cm dlouhé, složené z lichopřeslenů, jeho vřeteno je jemně chlupaté; listeny jsou přisedlé, vejčité, zašpičatělé; kalich je až 2 mm (později za plodu až 4 mm) dlouhý, 2pyský, horní pysk je okrouhlý, dolní pysk je kratší než horní; koruna je 2pyská, až 4 mm dlouhá, zelenobílá, horní pysk je 4cípý, dolní celistvý; tyčinky jsou 4, z koruny vyniklé, čnělka je 2klaná, rovněž vyniklá. Plody jsou téměř kulovité tvrdky, až 1,5 mm dlouhé.
Záměny: Patří k bazalkám s významnou rituální funkcí, k nimž se řadí například indomalesijský druh Ocimum tenuiflorum (syn. Ocimum sanctum). Ten lze od představovaného druhu dobře odlišit především detaily na kalichu, ale i barvou květů: O. gratissimum má dolní pysk kalicha kratší než pysk horní, navíc jeho koruna je zelenobílá, naopak O. tenuiflorum má dolní pysk delší než horní a jeho koruna je levandulově modrá nebo bílá.
Využití: Rostlina je výrazně aromatická, drcené listy svou vůní připomínají hřebíček nebo tymián, připravuje se z nich čaji podobný nápoj, využívají se v tradiční medicíně i jako koření v kuchyni. Olej lisovaný z této bazalky nachází uplatnění ve voňavkářství, nálev z rostliny se používá rovněž při rituálních koupelích zemřelých.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 21. 1. 2018 (Sri Lanka, Knuckles Forest Reserve, obec Meemure).