Syn.: Euphrasia verna Bellardi, Odontites ruber subsp. vernus (Bellardi) Wettst.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Rozšíření: Eurasijský druh, jehož areál sahá od západní Evropy přes Sibiř až po Amur, byl zavlečen i do Severní Ameriky. U nás bývají rozlišovány dva poddruhy, kromě nominátního, který představujeme na tomto místě, je to ještě později kvetoucí zdravínek jarní pozdní (Odontites vernus subsp. serotinus).
Vzhledem k záměnám a neujasněné taxonomii je přesné rozšíření nominátního poddruhu nedostatečně známé, roste ve střední Evropě, v jižní Skandinávii, v jižní Evropě je znám z horských poloh, na východ zasahuje snad jen do evropské části Ruska. V České republice se vyskytuje víceméně na celém území, především ve středních polohách, ale jen vzácně a nerovnoměrně, jen místy je poněkud hojnější.
Ekologie: Roste jako plevel na polích, na okrajích polí, na mladých úhorech; na hlinitých i jílovitých, zásaditých i kyselých půdách. Kvete od června do července, na horách i později.
Popis: Jednoletá polocizopasná rostlina vysoká 10–30 cm, s kořenovým vlášením a obvykle též s haustórii. Lodyhy jsou přímé, nevětvené nebo s 1–5 páry krátkých, přímých, pod ostrým úhlem odstávajících větví. Mezi větvemi a prvními květy je přítomno 1–3 lodyžních článků, první květy jsou na 5–10. článku. Listy jsou vstřícné, kopinaté, tupě zubaté, spíše kratší než lodyžní články. Květy vyrůstají v jednostranném hroznu s listeny delšími než květy. Květenství je krátké, husté, po odkvětu se prodlužující. Květy jsou souměrné, kalich je čtyřcípý, koruna je dvoupyská, chlupatá, červená, 9-10 mm dlouhá, korunní trubka je krátká, horní pysk je přilbovitý, kryjící tyčinky, dolní je trojcípý. Plodem je tobolka.
Záměny: Asi nejsnažší je spolehnout se na časnou dobu květu a výskyt na polích. Nápadný je také způsob větvení, zdravínek jarní pravý má větve přímé, odstávající pod ostrým úhlem. Obvykle též působí celkově chabějším dojmem, jak je u časných typů obvyklé. Spolehlivým znakem k odlišení od pozdních typů je nižší počet lodyžních článků, zvláště malý počet článků mezi větvemi a květenstvím. Zde je však třeba hodnotit více rostlin.
Ohrožení a ochrana: Zřetelně vzácnější typ než běžný diploidní pozdější typ, označovaný jako subsp. serotinus, je v České republice řazen mezi druhy silně ohrožené (C2t). Na Slovensku je zdravínek jarní zařazen k druhům zranitelným (VU).
Fotografováno dne 25. 6. 2019 (Česko, Čechy, na okraji pole mezi Horními Lomany a Antonínovou Výšinou).