OXYTROPIS MONTANA (L.) DC. – vlnice horská / ostropysk

Syn.: Aragallus montanus (L.) Greene, Astragalus jacquinii (Bunge) Rouy et Foucaud, Astragalus montanus L., Astragalus montanus var. jacquinii (Bunge) P. Fourn., Oxytropis jacquinii Bunge, Oxytropis montana subsp. jacquinii (Bunge) Nyman, Phaca montana (L.) All., Spiesia montana (L.) Kuntze
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Oxytropis jacquinii

Rozšíření: Endemit Alp – od Savojských Alp na západě až po Schneeberg na východě. V Karpatech roste podobná a příbuzná vlnice karpatská (Oxytropis carpatica), na Slovensku se vyskytuje v Západních a Belianských Tatrách.

Ekologie: Roste na skalách a v kamenitých sutích, na alpínských trávnících, na vápenci, v nadmořských výškách od 1500 až do 2900 m.

Oxytropis montana

Popis: Vytrvalá bylina s tenkým oddenkem, 5–20 cm vysoká, chlupatá. Lodyha je krátká, poléhavá až vystoupavá; listy jsou nahloučené do přízemní růžice, lichozpeřené, s 8–14(–20) jařmy lístků, jednotlivé lístky jsou vejčité až kopinaté, 5–14 mm dlouhé. Květy v hroznu, kalich je trubkovitý, koruna nachově fialová, člunek vpředu špičatě zobánkatý. Plodem je stopkatý lusk.

Využití: Horské druhy vlnic jsou velice dekorativní, jsou s oblibou vysazovány na skalkách, avšak jejich pěstování nebývá snadné.

Oxytropis jacquinii
Oxytropis jacquiniiOxytropis montana
Oxytropis montana

Fotografováno dne 15. 8. 2004 (Rakousko, Raxalpe).