Syn.: Hasskarlia globosa (Hassk.) Walp., Marquartia globosa Hassk., Pandanus flabelliformis Carrière, Pandanus maritimus Thouars, Pandanus nudus Thouars, Pandanus vacqua Carmich., Vinsonia utilis Gaudich.
Česká jména: pandan užitečný (Presl 1846), pandán (Mareček 1999)
Čeleď: Pandanaceae R. Br. – pandánovité
Pandanus utilis
Rozšíření: Za oblast původu tohoto druhu se považuje ostrov Madagaskar a sousední Maskarény. Je rozšířen do mnoha jiných tropických a subtropických oblastí – Střední Amerika, Karibik, jih USA (Florida, Kalifornie, Portoriko), Brazílie, v Africe Senegal, Benin, Tanzánie, dále Indie a Indonésie.
Ekologie: Roste v pobřežních oblastech, na stanovištích s dostatečným množstvím vody, na plném slunci až v polostínu, je tolerantní k zasoleným půdám.
Pandanus utilis
Popis: Stálezelný rychle rostoucí strom dorůstající výšky až 20 m. Kmen je přímý, bohatě větvený, povrch kmene i větví je pokryt prstencovitými jizvami po opadaných listech. Kmeny nemají strukturu dřeva, pevné ukotvení umožňuje množství adventivních kořenů naspodu kmene nad úrovní země, které udržují pandán ve vzpřímené poloze při silných větrech a na podmáčených místech. Vrcholy větví nesou spirálovitě uspořádané, tmavě zelené listy, které jsou přisedlé, jednoduché, mečovité, se širokou bází a dlouhou špičkou na vrcholu, až 2 m dlouhé a 3–11 cm široké, na okraji jemně zubaté, povrch listů je voskovitý. Listy mají houbovitou tkáň se svazky vláken, jednotlivé svazky mohou obsahovat až 150 vláken. Pandán je dvoudomý, květenství vyrůstají v paždí listů, zpočátku jsou obalena blanitými toulci. Samčí rostliny mají vonná klasovitá podlouhlá květenství složená pouze z tyčinek, samičí rostliny mají kulovitá květenství složená z pestíků, plody jsou kulovité, složené, dužnaté, poněkud podobné ananasu, ve zralosti žluté až oranžové, několik kilogramů těžké.
Pandanus utilis
Pandanus utilis
Pandanus utilis
Využití: Pandány se vysazují v pobřežních oblastech tropických zemí pro zpevňování erozí ohrožené půdy a jako větrolamy. Plody jsou jedlé po tepelném zpracování. Listy se využívají pro pokrývání střech a získávají se z nich pevná vlákna k výrobě lan, sítí, rohoží a také papíru. V mírném pásmu se pěstuje jako kontejnerová rostlina ozdobná listem, vyžaduje v zimě teploty nad 15 °C. Při manipulaci mohou listy způsobit poranění nebo alergické reakce.
Pandanus utilis
Fotografovali Věra Svobodová, od 23. do 26. 11. 2010; Vít Grulich, v září 2008 (Réunion).