Syn.: Papaver dubium subsp. confine (Jord.) Hörandl
Česká jména: mák pochybný čihovitý (Dostál 1950), mák časný (Kubát 2002)
Slovenská jména: mak pochybný vrtidlovitý (Dostál 1950), mak pochybný skorý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Rozšíření: Roste ve střední a jižní Evropě, na sever po jižní Švédsko, na východ pravděpodobně po Malou Asii.
U nás roztroušeně v termofytiku, zřídka v nižších polohách mezofytika, v oreofytiku chybí. Může být často přehlížen. Některými národními květenami je klasifikován jen jako poddruh máku pochybného (Papaver dubium).
Ekologie: Suché travnaté a křovinaté stráně, opuštěné lomy, okraje skalních výchozů, druhotně náspy komunikací nebo rumiště v obcích a polní kultury, vždy na bazických podkladech. Kvete v květnu a červnu.
Popis: Jednoletá bylina, ze všech částí bíle mléčící, mléko je po 15 minutách světle žluté, zaschlé červené. Lodyhy jsou přímé, 40–80 cm vysoké, jednoduché až bohatě větvené, odstále chlupaté. Přízemní listy za květu zasychající, dlouze řapíkaté, obvykle peřenodílné až peřenosečné, s úkrojky celokrajnými nebo vykrajovanými, střední a horní krátce řapíkaté až přisedlé, dvakrát peřenosečné. Květní stopky s přitisklými, často rezavými chlupy, poupata uprostřed nejširší. Korunní lístky jsou cihlově červené, většinou bez tmavší skvrny na bázi, prašníky jsou hnědě fialové, bliznových laloků je 6–8, bliznový terč plochý nebo uprostřed vmáčklý. Tobolky jsou čihovitě až široce čihovitě vřetenovité, obvykle 2,0–2,3krát delší než široké.
Záměny: Z našich máků s menšími červenými květy je podobný mák polní (Papaver argemone), který má kyjovitě ztlustlé nitky, štětinaté tobolky a černou bazální skvrnou na korunních lístcích, a mák pochybný (Papaver dubium), lišící se čihovitě vřetenovitými tobolkami.
Ohrožení a ochrana: Mák časný patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), na Slovensku pak k druhům ohroženým (EN).
Fotografováno ve dnech 6. 5. 2011 (Česko, Praha) a 25. 5. 2012 (Tetín).