PASITHEA CAERULEA (Ruiz et Pav.) D. Don

Syn.: Anthericum caeruleum Ruiz et Pav., Cyanella illcu Molina, Phalangium caeruleum (Ruiz et Pav.) Pers., Stypandra caerulea (Ruiz et Pav.) R. Br.
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité

Pasithea caerulea

Rozšíření: Jihoamerická rostlina, roste v jižním Peru a v severní a střední části Chile. Rod Pasithea je monotypický.

Ekologie: Roste na slunných nebo polostinných stanovištích v oblastech s ročním úhrnem srážek 400–800 mm a s maximem v zimním období. Letní sucha trvají 3–5 měsíců; v tomto období rostlina zatahuje listy. Vystupuje do nadmořských výšek kolem 1500 m.

Popis: Bylina s podzemním oddenkem, dorůstá výšky 45–60(–70) cm. Listy jsou povětšinou jen na bázi lodyhy, čárkovité až čárkovitě kopinaté, 20–50 cm dlouhé a 0,7–1,5 cm dlouhé, na rubu kýlovité. Květenství je latovité, s dlouze stopkatými květy o průměru 1–3 cm; tvoří jej 6 modrých podlouhlých až obkopinatých okvětních lístků, až 1,5 cm dlouhých a 0,5 cm širokých, z nichž vnitřní jsou užší než vnější; tyčinek je 6, nesou oranžové prašníky; semeník je svrchní. Plodem je zaobleně trojboká tobolka.

Využití: Rostlina s okrasným významem.

Pasithea caerulea
Pasithea caerulea
Pasithea caerulea

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 22. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).