Syn.: Phytolacca australis Phil., Phytolacca micrantha H. Walter, Phytolacca parviflora Hauman
Čeleď: Phytolaccaceae R. Br. – líčidlovité
Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se v horských oblastech od Venezuely a Kolumbie přes Peru a Bolívii až po střední Chile.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích a v křovinách, ve vegetační formaci yunga, na pastvinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3500 m.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, 70–200 cm vysoký. Stonky jsou vystoupavé až přímé, větvené, tupě hranaté. Listy jsou skoro přisedlé nebo s řapíky zhruba jen 3,5 cm dlouhými, čepele jsou eliptické až široce kopinaté, až 18 cm dlouhé a asi 7 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je axilární nebo terminální, hroznovité, až 20 cm dlouhé; květy na stopkách 2–4 mm dlouhých, listeny jsou kopinaté, 2–3 mm dlouhé; kališních lístků je 5, jsou vejčité, 2–3 mm dlouhé, bělavé nebo načervenalé, korunní lístky chybějí, tyčinky obvykle jen v jednom kruhu v počtu 7–10, nitky jsou až 2 mm dlouhé, gyneceum tvoří 7–10 srostlých plodolistů. Plodem je kulovitá bobule dosahující 5–6 mm v průměru.
Záměny: Od podobného středo- a jihoamerického druhu Phytolacca icosandra se liší květenstvím kratším než listy nebo jen lehce přesahujícím listy – druhý druh má květenství výrazně delší než listy. Velmi podobný je i téměř pantropicky rozšířený druh Phytolacca octandra, ten má květenství rovněž krátké, avšak jeho květenství je zase víceméně klasnaté, jeho květy jsou přisedlé, nanejvýše se stopkami jen 1 mm dlouhými.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 9. 2015 (Peru, Parque Nacional Huascarán).