Syn.: Calamistrum globuliferum (L.) Kuntze
Česká jména: mičovka niťolistá (Presl 1846), míčovka kulkonosná (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: lôptovka guľkonosná (Dostál 1950)
Čeleď: Marsileaceae R. Br. – marsilkovité
Pilularia globulifera
Rozšíření: Vyskytuje se v západní části Evropy od Portugalska po Finsko, zejména na Britských ostrovech, ve střední Evropě nejdále na východ v ČR a v Polsku. V České republice byla ve 30. letech 20. století zjištěna na Třeboňsku, kde však poté vyhynula (ostatní staré údaje jsou nespolehlivé); v roce 2007 byla překvapivě nalezena dosti početná populace na rybníku Karhov nedaleko Studené v Jihlavských vrších. Z Slovenska údaje o výskytu chybějí.
Ekologie: Roste jako obojživelná rostlina na živinami chudých, písčitých nebo zrašeliněných březích rybníků nebo jiných vodních nádrží, střídavě obnažovaných nebo přeplavovaných.
Pilularia globulifera
Popis: Drobná vytrvalá kapradina, ostatním středoevropským kapradinám zcela nepodobná, s dlouhým plazivým oddenkem. Z oddenku vyrůstají niťovité listy, které jsou přímé, 5–10 cm dlouhé, světle zelené, v mládí spirálně stočené. Na bázi listů se objevují kulovité, krátce přitiskle chlupaté, žlutozelené, později tmavě hnědé sporokarpy, které mají 3–5 mm v průměru a obsahují megasporangia a mikrosporangia.
Ohrožení a ochrana: V ČR je v Červeném seznamu řazena mezi kriticky ohrožené druhy (C1b). Zákonem chráněným druhem je v Irsku, Francii, Polsku a Srbsku.
Pilularia globulifera
Pilularia globulifera
Pilularia globulifera
Pilularia globulifera
Fotografovala Alena Vydrová, dne 22. 9. 2007 (Jihlavské vrchy, rybník Karhov).