Syn.: Alcicornium bifurcatum (Cav.) Underw., Alcicornium vulgare Gaudich., Acrostichum bifurcatum Cav., Platycerium angustatum Desv.
Česká jména: parožnatka dvouvidličná (Mareček 1999)
Čeleď: Polypodiaceae Berchtold et J. Presl – osladičovité
Rozšíření: Nominátní poddruh parožnatky dvouvidličné (na těchto snímcích) se vyskytuje v australském východním Queenslandu a v Novém Jižním Walesu (k jihu sestupuje až po Mimosa Rocks National Park), také na Nové Kaledonii a na Ostrově lorda Howa, v Indonésii je rozlišován ještě poddruh Platycerium bifurcatum subsp. willinckii. Tento druh byl zavlečen také na Severní ostrov Nového Zélandu, na jihovýchod Číny, do jižní Afriky i Střední a Jižní Ameriky.
Ekologie: Roste epifyticky, občas i litofyticky v tropických deštných lesích a ve vlhkých sklerofytních lesích.
Popis: Kapradina s listy výrazně dvoutvarými. Bazální sterilní listy jsou přitisklé k substrátu, okrouhlé až ledvinovité, dorůstají v průměru 5–45 cm, na horním okraji jsou hluboce laločnaté, po dlouhou dobu zelené. Fertilní listy jsou vystoupavé nebo svěšené, 22–105 cm dlouhé, na bázi úzce klínovité, až 5krát větvené, první větvení se nachází obvykle ve středu listu nebo pod středem, úkrojky posledního řádu jsou 5–32 mm široké, na líci jsou tyto listy zelené, řídce hvězdovitě chlupaté, na rubu šedozelené, hustě hvězdovitě chlupaté. Sporangia pokrývají většinu rubu úkrojků posledního řádu.
Záměny: Podobný a rovněž australský druh Platycerium hillii má okraj bazálních sterilních listů nanejvýše jen zvlněný, zpravidla pevně přitisknutý k substrátu, záhy hnědnoucí, jeho fertilní listy jsou vystoupavé a k prvnímu větvení dochází až v horní třetině listu.
Využití: Často pěstovaný druh i v Evropě, poměrně nenáročný, spokojí se s běžnou pokojovou teplotou i vzdušnou vlhkostí. V kultuře je možné se setkat i s kultivary této parožnatky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, okolí města Ingham).