Syn.: Populus balsamifera var. simonii (Carrière) Wesm., Populus laurifolia var. simonii (Carrière) Regel
Česká jména: topol Simonův (Kubát 2002)
Slovenská jména: topoľ Simonov (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité

Populus simonii

Rozšíření: Druh severní a střední části východní Číny, vyskytuje se v oblasti od severočínské provincie Chej-lung-ťiang přes provincie Che-pej a Čching-chaj až po S’-čchuan a Jün-nan, zasahuje i do východního Mongolska a na sever Korejského poloostrova. Poměrně variabilní druh, Flóra Číny rozlišuje pět variet. Bývá vysazován i v jiných částech světa, do Evropy byl introdukován údajně v roce 1862.

Ekologie: Roste na březích vodních toků, v údolích i na horských pláních a svazích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od března do května.

Populus simonii

Popis: Strom dosahující výšky až okolo 20 m, jehož borka je šedozelená, později tmavě šedá, rozpukaná, koruna vejcovitá, zaokrouhlená a větve jsou výrazně převislé. Letorosty jsou červenohnědé, později žlutohnědé, hranaté, lysé. Listové řapíky jsou 0,5–4 cm dlouhé, žlutozelené nebo načervenalé, čepel je vejčitá, kosočtverečně eliptická až obvejčitá, 3–12 cm dlouhá a 2–8 cm široká, nejširší nad středem, na bázi klínovitá, po okraji vroubkovaná, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, na líci zelená, lysá, na rubu šedozelená, lysá. Samčí jehnědy jsou 2–7 cm dlouhé, v květu s 8–9(–25) tyčinkami, samičí jsou 2,5–6 cm dlouhé, v době plodu až 15 cm dlouhé. Plody jsou vejcovité tobolky, lysé nebo chlupaté.

Využití: Ve východní Asii se používá dřevo tohoto stromu, v Evropě bývá pěstován v parcích a městské zeleni.

Populus simonii
Populus simonii
Populus simonii
Populus simonii

Fotografováno dne 20. 9. 2018 (Česko, Kolín, výsadba).