Syn.: Acacia siliquastrum (Cav.) Lag., Ceratonia chilensis Molina, Mimosa siliquastrum Cav., Prosopis schinopoma Stuck., Prosopis siliquastrum DC.
Česká jména: naditec (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Areál se rozkládá v severní polovině Chile, přesahuje i do jižního Peru, na jihozápad Bolívie a na severozápad Argentiny. Druhotně se vyskytuje na Havaji.
Ekologie: Tvoří rozvolněné porosty na velmi teplých a suchých stanovištích s propustnými půdami, druh je adaptován na velmi aridní klima. Jako jiné bobovité má v souvislosti se symbiózou s hlízkovými bakteriemi snazší přístup k dusíku. Vystupuje až do nadmořské výšky 2900 m.
Popis: Opadavý strom, dorůstá výšky 8–15 m; koruna je řídce větvená, s křivolakými větvemi; borka je hnědočervená, brázditá. Listy jsou střídavé, dvakrát sudozpeřené; řapík je 2–15 cm dlouhý; jařma prvního řádu jsou 1–3, 8–24 cm dlouhá, nesou 10–29 párů lístků; lístky jsou oddálené, čárkovité, 1–6,3 cm dlouhé a 0,1–0,3 cm široké, lysé, jen na okraji jemně brvité; na místě palistů jsou krátké rovné ostny. Květenství jsou husté, válcovité, 7–12 cm dlouhé hrozny, obvykle rostoucí ve shlucích po 2–4; květy jsou krátce stopkaté; kalich je zvonkovitý, asi 1 mm dlouhý; korunu tvoří 5 čárkovitých, 3–3,5 mm dlouhých, zelenobílých nebo žlutavých lístků; tyčinek je 10, vyniklých, 5–6 mm dlouhých. Lusky jsou 9–18 cm dlouhé, obvykle spirálovitě zkroucené; semen je 20–30, připomínají fazolky.
Využití: Lusky a semena lze konzumovat, melou se na mouku. Letorosty jsou v suchých oblastech důležitým krmivem pro dobytek. Dřevo je tmavé, tvrdé a těžké, má velkou výhřevnost. V extrémně suchém prostředí má rostlina i značný okrasný význam.
Fotografovala Alena Vydrová, dne 19. 4. 2018 (Španělsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).