Syn.: Padus serrulata (Lindl.) Sokolov, Cerasus serrulata (Lindl.) G. Don
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Východoasijský druh – východní Čína, Korea a Japonsko, dnes se pěstuje jako okrasná rostlina v mírném pásu a subtropech celé severní i jižní polokoule.
Ekologie: Ve své domovině roste v lesích a lesních lemech, na křovinatých svazích, v nadmořských výškách od 400 až do 1500 m. Vysazuje se i v okolí lidských sídel a zahrad. Kvete od dubna do května.
Popis: Opadavý keř nebo strom, 3–7 m vysoký s široce vejčitou až obvejčitou korunou. Kmen hnědý, slabě lesklý, hladký, větve lysé. Listy střídavé, řapíkaté, řapík 1,5–3 cm dlouhý, čepel nejprve červenohnědá, později zelená, 6–15 cm dlouhá a přibližně 6 cm široká, eliptická, vejčitá až obvejčitá, pilovitě zubatá, lysá až roztroušeně chlupatá. Květenstvím je krátký hrozen s 3–5 květy. Květy pravidelné, pětičetné, většinou plnokvěté, korunní lístky 6–15 mm dlouhé, bílé, růžové až světle červené. Plodem je nejprve červená, později černá kulovitá až vejčitá peckovice (v našich podmínkách neplodí).
Využití: Sakura je pěstována v parcích, sadech nebo městských stromořadích jako dekorativní rostlina. Bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů, nejčastěji pěstovaný je kultivar ´Kanzan´, méně často i ´Hisakura´ nebo ´Kiku-shidare-sakura´.
Poznámka: V Japonsku je sakura jedním z nejvýznamnějších symbolů. Je pěstována na mnoha místech a velice často zobrazována např. na porcelánu nebo kimonech.
Fotografováno dne 3. 5. 2006 (Česko, Praha, Malá Strana).