Syn.: Cerophyllum douglasii Spach, Cerophyllum inebrians Spach
Čeleď: Grossulariaceae DC. – meruzalkovité
Ribes cereum
Rozšíření: Roste na severoamerickém západě: v USA od hranic s Kanadou ve státě Washington až po Montanu, na jih po Kalifornii, Oklahomu a Nové Mexiko; do Kanady zasahuje v údolí řeky Okanagan v Britské Kolumbii.
Ekologie: Vyskytuje se v suchých křovinách a v podrostu suchých borových nebo dubových lesů, také na skalách; ve značném rozsahu nadmořských výšek od 100 do 4000 m.
Ribes cereum
Popis: Opadavý netrnitý keř vysoký 0,2–2 m; větve přímé nebo rozkladité, krátce chlupaté a stopkatě žláznaté. Listy s 0,6–1,2 cm dlouhým řapíkem; čepel je ledvinitá až široce klínovitá, 3–5(–7)laločná, (0,5–)1–2(–4) cm dlouhá, na bázi srdčitá nebo uťatá, se stopkatými a přisedlými žlázkami, na okraji vroubkovaná, laloky jsou zaokrouhlené. Květenství je nicí, (1–)2–8(–9)květý hrozen s lepkavě žláznatým vřetenem; květy jsou oboupohlavné, 4četné; češule je úzce trubkovitá, 5–9 mm dlouhá, bělavá nebo růžová; kalich je 1–3,2 mm dlouhý, zelenobílý, s růžovým nádechem; korunní lístky jsou přímé, 1–2 mm dlouhé, bílé až růžové; tyčinky jsou kratší než koruna; čnělky jsou srostlé až pod blizny. Bobule jsou vejcovité, 5–12 mm dlouhé, červené, žláznaté, bez chuti.
Ribes cereumRibes cereum
Ribes cereum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Osoyoos).