Hlaváček jarní – pohled do historie určování

Hlaváček jarní - pohled do historie určování

Zdálo by se, že botanický popis každého druhu je zcela pregnantní, přesný, a tedy ve své podstatě i věčný. Jistě nemůže nikdy dojít k výraznějším změnám při popisu určitého druhu, rozhodně ale můžeme postřehnout jemné rozdíly v detailech, mnohdy kouzelně působí i starobylý jazyk dávných botanických popisů.

Číst dál

Hlaváček jarní – pohled na historické rozšíření druhu u nás

Hlaváček jarní - pohled na historické rozšíření druhu u nás

Tak, jako na tomto světě nic nežije věčně, není ani geografické rozšíření druhů historicky neměnné. Je otázkou, do jaké míry jsou změny areálu rozšíření zapříčiněny přírodními vlivy a kde se začíná svým destruktivním podpisem uplatňovat lidská činnost. Jisté je, že počet lokalit hlaváčku jarního (Adonis vernalis) se u nás za posledních několik desetiletí dosti snížil, byl proto zařazen k silně ohroženým druhům naší květeny a je také chráněn zákonem. Pokusme se najít starší zprávy o výskytu tohoto druhu u nás.

Číst dál

Prstnatec májový – zásady managementu

Prstnatec májový - zásady managementu

Přestože patří prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) k našim nejčastějším a nejhojnějším orchidejím, je zároveň pravdou, že patří mezi ohrožené druhy naší flóry a lokalit s jejím výskytem dlouhodobě ubývá. Příčinou ohrožení bývá změna vlhkostních poměrů a vegetační skladby biotopu nebo jeho úplná ztráta, případně nezákonný sběr rostlin. Zároveň se ale také daří mnoho lokalit zachránit a dokonce vhodně podporovat rozvoj jednotlivých populací.

Číst dál

Rostlina roku 2013 byla zvolena

Milí čtenáři,
v letošní čtenářské anketě Rostlina roku, kterou v historii již po sedmé vyhlásil internetový magazín BOTANY.cz, jsme zkusili vybírat trochu jinak. Nenabídli jsme vám tentokrát konkrétní druhy, ale rovnou celé skupiny rostlin, přesně takové, které na sklonku 16. století vytvořil český botanik Adam Zalužanský ze Zalužan.

Číst dál