Denali National Park and Preserve se nachází v centrální části americké Aljašky. Na území tohoto národního parku se zvedá nejvyšší hora Severní Ameriky McKinley (Denali je dnes dosti preferovaný indiánský název této hory) s nadmořskou výškou 6194 m. Vlastní park zabírá 19185,76 km2, společně s rezervací v okrajových částech parku pak 24585 km2, takže je například větší než celé Slovinsko a jen o něco málo menší než Makedonie – takto tedy dopadá srovnání rozlohy samostatných evropských států s třetím největším národním parkem USA (největší národní park USA Wrangell–St. Elias je dokonce o poznání větší než Slovensko).
USA
USA, americký jihozápad, The Four Corners
O tom, že je Severní Amerika zemí skutečně velkou, netřeba nikoho přesvědčovat. Pro Evropana značně gigantické poměry panují samozřejmě i v americké ochraně přírody. Našinec se musí trošku více nadechnout, aby plně vstřebal skutečnost, že například celková rozloha všech chráněných území v USA překračuje 200 tisíc kilometrů čtverečních, že největší americký národní park (Wrangell–St. Elias) je větší než celé Slovensko, a dokonce ještě třetí největší chráněná plocha USA (Denali National Park and Preserve) je jen o něco málo menší než Makedonie.
USA, Arizona, Grand Canyon National Park
Grand Canyon National Park se nachází na severozápadě amerického státu Arizona, v kaňonu řeky Colorado a přilehlých oblastech. Poprvé byl Grand Canyon vyhlášen chráněným územím už v roce 1893, národním parkem se stal v roce 1919, od roku 1979 je zapsán v seznamu památek Světového kulturního dědictví UNESCO. Jeho rozloha činí 4926,66 km2, jedná se o jedenáctý největší park USA, patří tedy v této zemi k parkům spíše střední velikosti. Délka kaňonu je 446 km, největší šířka 29 km, největší hloubka kaňonu dosahuje asi 1600 m.
USA, California, Death Valley National Park
Death Valley je údolí s nejníže položeným místem západní polokoule, zdejší solné jezero v Badwater Basin leží 86 metrů pod úrovní hladiny moře. Údolí smrti se nachází východně od východokalifornského pohoří Sierra Nevada a na severním okraji Mohavské pouště, má rozlohu téměř 8000 km2, je skoro 230 km dlouhé a 8 až 25 km široké. Tvoří velkou část stejnojmenného národního parku.
USA, California, Joshua Tree National Park
Národní park Joshua Tree se nachází v jihovýchodní části americké Kalifornie, na hranicích okresů San Bernardino County a Riverside County. Pokrývají ho Mohavská a Coloradská poušť, je pozoruhodným přechodem mezi dvěma odlišnými pouštními oblastmi. Celé území parku se nachází v Sonorské floristické provincii Madreanské oblasti. Chráněným územím se stal Joshua Tree National Park poprvé už v roce 1936, národním parkem byl však vyhlášen až v roce 1994. Jeho rozloha činí 3199,59 km2, jeho velikost je tedy srovnatelná zhruba s Libereckým krajem.
USA, California, Yosemite National Park
Yosemitský národní park patří k nejpopulárnějším chráněným územím v USA. Leží ve východní Kalifornii, v pohoří Sierra Nevada. Jeho rozloha není na americké poměry zrovna závratná, činí jen 3080 km2, je tedy o něco málo menší než náš Liberecký kraj, což z něj v rámci USA činí až 16. největší národní park. Hodnota tohoto pozoruhodného území je však značná, přes 94 procent parku tvoří divočina (Wilderness), tedy zóna panenské přírody s nejpřísnější ochranou. Národní park tu byl vyhlášen už v roce 1890 a v roce 1984 byl zapsán i do Seznamu světového dědictví UNESCO.
USA, Colorado, Great Sand Dunes National Park and Preserve
Národní park Great Sand Dunes se nachází na jihu státu Colorado, v San Luis Valley. Chráněné území tu bylo vyhlášeno už v roce 1932, národním parkem se však tato oblast stala teprve v roce 2004. Celková rozloha dnešního parku činí 343 km2. Jak již samotný název parku napovídá, největší přírodní atrakcí jsou tu písečné duny – a ne ledajaké, hned nejvyšší v celé Severní Americe, zdejší duna zvaná Star Dune dosahuje výšky okolo 230 m.
USA, Colorado, Mesa Verde National Park
V celých Spojených státech neexistuje místo, které bych miloval více než právě Mesa Verde! Tahle pustina v nejjihozápadnějším cípu státu Colorado mě totiž provázela po celé dětství ve vyprávění mého dědečka. Spustil-li děda „indiánskou písničku“, bylo to vždy o zdejším tajemně zmizelém kmeni Anasazi – já opravdu nevyrůstal na Apačích, byť se můj dědeček jmenoval Máj!
USA, Florida, Everglades National Park
Národní park Everglades se nachází v nejjižnější části americké Floridy. Byl vyhlášen v roce 1947, od roku 1979 je uveden dokonce v seznamu památek Světového kulturního dědictví UNESCO. Jeho současná rozloha činí 6105 km2, je tedy jen o něco menší než náš kraj Vysočina, což však stačí pouze k tomu, aby byl až v pořadí desátým největším národním parkem USA.
USA, Havajské ostrovy, Hawaii, Hilo, Liliuokalani Gardens
Park nazvaný Liliuokalani Gardens – tedy Zahrady královny Liliuokalani – leží na ostrově Hawaii, v centru města Hilo na poloostrově Waiakea. Má rozlohu 120 000 m2 a většinu jeho plochy pokrývají zahrady v japonském stylu, zřejmě největší takové zahrady mimo území Japonska.
USA, Havajské ostrovy, Oahu, Koko Crater Botanical Garden
V kráteru dávno vyhaslé sopky na jihovýchodním cípu ostrova Oahu (USA, Havajské ostrovy) je umístěna botanická zahrada Koko Crater Botanical Garden. Využívá horkého suchého mikroklimatu k pěstování suchomilných a pouštních rostlin. Na ploše asi 60 akrů představuje rostliny pocházející z Havajských ostrovů, ale i tropické druhy africké a americké, mnohé z nich jsou vzácné a ohrožené.
USA, Havajské ostrovy, Oahu, Lyon Arboretum and Botanical Garden
Lyon Arboretum and Botanical Garden se nachází na ostrově Oahu (USA, Havajské ostrovy) v údolí v horní části povodí řeky Manoa, v prostředí tropického deštného lesa. Arboretum na ploše 78,3 ha patří Havajské univerzitě. Jeho součástí jsou malé budovy a skleníky využívané pro vzdělávání studentů i široké veřejnosti a pro výzkum a servisní činnost pro odborné instituce. Lyon Arboretum udržuje celosvětově proslulou sbírku více než 5000 rostlin pocházejících z Havajských ostrovů a dalších tropických a subtropických oblastí.
USA, Kalifornie, San Marino, Huntington Botanical Gardens
Huntingtonova botanická zahrada v kalifornském San Marinu (Los Angeles County) se rozkládá na ploše 49 ha a ve zdejších sbírkách najdeme reprezentativní zastoupení rostlin z celého světa, především pak ze subtropického pásma. Přívětivé podnebí jižní Kalifornie totiž dovoluje i ve venkovních expozicích pěstovat bez větších těžkostí pestrou paletu rostlin z mnoha fytogeografických oblastí. Kromě velmi dobrého klimatu má zahrada ještě jednu ohromnou výhodu – hned od prvopočátku měla skvělého mecenáše.
USA, Kalifornie, Santa Barbara Botanic Garden
Jen 34 institucí USA je začleněno do amerického Centra ochrany rostlin (Center for Plant Conservation). K těmto nemnoha patří i botanická zahrada v kalifornské Santa Barbaře a je touto organizací považována za modelovou botanickou zahradu.