DRACAENA ANGOLENSIS (Welw. ex Carrière) Byng et Christenh. – dračinec

Syn.: Acyntha cylindrica (Bojer ex Hook.) Kuntze, Cordyline cylindrica (Bojer ex Hook.) Britton, Sansevieria angolensis Welw. ex Carrière, Sansevieria cylindrica Bojer ex Hook., Sansevieria livingstoniae Rendle
Česká jména: tenura (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Sansevieria cylindrica

Rozšíření: Pochází z Angoly a Zambie. V současnosti se v tropech celkem hojně pěstuje ve více kultivarech, z Indie a Mexika bylo hlášeno zplaňování. Rozlišují se dvě variety: nominátní má listy uspořádány dvouřadě, zatímco var. patula všesměrně. Právě k ní se vztahují naše obrázky.

Ekologie: Stanovištěm jsou výslunné pahorky v savaně, v prostředí s delším obdobím sucha a kratší periodou vlhka. Přirozený výskyt je vázán na nadmořské výšky 1000–1400 m.

Dracaena angolensis

Popis: Bezlodyžná sukulentní bylina s plazivým oddenkem 2,5–3,8 cm tlustým, tvoří kolonie. Listy vyrůstají z oddenku, jsou 60–150 m dlouhé, oblé, s podélnými rýhami, na průřezu okrouhlé nebo poněkud smáčknuté, ale bez žlábku, 2–3 cm v průměru, šedozelené, zejména v mládí se střídajícími se tmavšími a světlejšími kroužky, na vrcholu s bělavou, 4–6,5 mm dlouhou ostrou špičkou. Květenství je klasovité, 60–90 cm vysoké; listeny jsou kopinaté, 4–10 mm dlouhé; květy jsou vonné, z každé uzliny jich vyrůstá 5–6; květní stopky jsou 4–8,5 mm dlouhé; okvětí je šestičetné, trubkovité, narůžovělé nebo nazelenalé, s trubkou 1,2–2,7 cm dlouhou a cípy 1,5–1,9 cm dlouhými; tyčinek je 6; semeník je svrchní. Plodem je pravděpodobně tobolka.

Dracaena angolensis
Dracaena angolensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 2. 2019 (Indie, Dillí).