SCAEVOLA AEMULA R. Br. – moral podobný

Syn.: Lobelia aemula (R. Br.) Kuntze, Merkusia aemula (R. Br.) de Vriese, Merkusia sinuata de Vriese
Česká jména: moral (Presl 1846, Mareček 2001)
Čeleď: Goodeniaceae R. Br. – rozkynulovité

Scaevola aemula

Rozšíření: Vyskytuje se v jihovýchodní části Austrálie, v oblasti od jihoaustralského Eyrova poloostrova přes Victorii a Nový Jižní Wales až po jihovýchod Queenslandu. Vzácně se objevuje i na východním pobřeží Tasmánie. Jako druh přechodně zplaňující bývá uváděn také z některých západoevropských zemí, USA a Nového Zélandu.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetační formaci mallee a v suchých sklerofytních lesích. Kvete od září do listopadu.

Scaevola aemula

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, až 50 cm dlouhou, řídce pokrytou nažloutlými chlupy. Listy jsou přisedlé, obvejčité, 10–90 mm dlouhé a 4–30 mm široké, na bázi klínovité, po okraji skoro celokrajné nebo hrubě zubaté, na vrcholu tupé nebo špičaté, krátce chlupaté. Květenství je terminální, klasnaté; listeny jsou listům podobné; kališní lístky jsou až 0,5 mm dlouhé, brvité, koruna je 17–25 mm dlouhá, modrá s bílým pruhem, vzácněji i bílá, vně přitiskle chlupatá, v ústí koruny bradatá, korunní cípy jsou obkopinaté až obvejčité, 9–12 mm dlouhé. Plody jsou vejcovité, 3–4 mm dlouhé.

Ohrožení a ochrana: Na Tasmánii je Scaevola aemula řazena k druhům ohroženým (EN).

Využití: Rostliny tohoto jména bývají pěstovány jako letničky i ve středoevropských zahradách, vysazují se také do truhlíků a nádob na balkónech i terasách. Jedná se v tomto případě obvykle jen o zahradnické kultivary, kterých bylo vyprodukováno značné množství.

Scaevola aemula
Scaevola aemula

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Flinders Chase National Park).