Česká jména: ladoňka dvoulistá vzácná (Danihelka 2012)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Endemický poddruh České republiky (stenoendemit), v současnosti známý pouze z jediné lokality na jihozápadní Moravě (Znojemsko-brněnská pahorkatina, lesní komplex Purkrábka mezi obcemi Suchohrdly a Tvořihráz sv. od Znojma).
Ekologie: Roste na vlhčích místech v lesním porostu s převahou listnáčů (jasan, dub, habr) a zastoupením nepůvodních druhů jehličnanů (borovice, smrk, modřín), v rozpětí nadmořských výšek 280 až 310 m. Na lokalitě kvete na přelomu března a dubna spolu s jaterníkem podléškou (Hepatica nobilis), sasankou pryskyřníkovitou (Anemone ranunculoides) a dymnivkou plnou (Corydalis solida).
Popis: Vytrvalá bylina v době květu 5–11 cm vysoká, s podzemní vejcovitou až kulovitou cibulí. Listy většinou 2, světle zelené, nadzemní části výrazně žlábkovité, s kápovitou špičkou a hnědočerveně lemovanými okraji, větší list 5–11 cm dlouhý a 1–1,5 cm široký. Květní stvol hnědočerveně naběhlý, květenství při rozkvětu jednostranně hroznovité, většinou dosti husté, zaujímající 2/3 délky stvolu, počet květů obvykle (2–)4–16(–22), okvětní lístky 8–10 mm dlouhé, 2,2–3,5 mm široké, na líci většinou sytě modré až fialově modré (v populaci se nacházejí i rostliny s květy světlejšími), při bázi je asi 2–3 mm dlouhá světlejší až bělavá, neostře ohraničená oblast, okvětní lístky na rubu světlejší, proužkované. Plodem je tobolka, zralá semena tmavě hnědá.
Taxonomická poznámka: Podle nového taxonomického pojetí rodu Scilla v 8. dílu Květeny ČR (Trávníček 2010) je Scilla bifolia (ladoňka dvoulistá) chápána jako šířeji pojatý druh, který zahrnuje v České republice celkem čtyři poddruhy:
- Scilla bifolia subsp. bifolia (ladoňka dvoulistá pravá) se u nás vyskytuje pouze v Českém masivu: ve východní části Polabí roste vzácně pouze var. bohemica, na východním okraji Českého masivu na Moravě se vyskytuje ve dvou oddělených arelách výhradně var. drunensis.
- Scilla bifolia subsp. spetana (ladoňka dvoulistá Spetova) se vyskytuje pouze na jižní Moravě, vzácně také na severozápadním okraji Chřibů a přilehlém okraji Litenčických vrchů, od obce Mikulčice byla popsána var. magnomoravica.
- Scilla bifolia subsp. buekkensis (ladoňka dvoulistá chlumní) roste vzácně mezi Uherským Hradištěm a Uherským Brodem.
- Scilla bifolia subsp. rara (ladoňka dvoulistá vzácná) je nedávno popsaný taxon (Trávníček 2009), stenoedemit ČR, o kterém pojednává tento článek.
Záměny: Scilla bifolia subsp. rara je na rozdíl od ostatních poddruhů poměrně snadno odlišitelná (velikost květenství, bílá neostře ohraničená oblast uprostřed květu). Rozlišení zbývajích poddruhů S. bifolia rostoucích v ČR je podstatně obtížnější.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je Scilla bifolia subsp. rara zařazena ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1r), její populace je plošně značně omezena, a je tak velmi snadno zranitelná. Podle zákona je celý komplex ladoňky dvoulisté chráněn jako silně ohrožený druh (§2). Územní ochrana subspecie rara je zajištěna tím, že se nachází v evropsky významné lokalitě Tvořihrázský les, která představuje rozsáhlý lesní celek (Tvořihrázský les a Purkrábka) o rozloze téměř 1500 ha se společenstvy hercynských dubohabřin, acidofilních teplomilných doubrav, suťových lesů a jasanovo-olšových luhů v jinak intenzivně zemědělsky obhospodařované krajině jihozápadní Moravy. Ohrožení populace spočívá především v nevhodném lesním hospodaření, bude zde třeba preferovat pouze citlivou probírkovou těžbu bez použití těžké techniky. Lokalita se nachází v blízkosti velkého města a je poměrně snadno dostupná, hrozí proto také vyrýpávání rostlin neukázněnými turisty.
Fotografováno dne 28. 3. 2012 (Česko, Morava, Znojemsko-brněnská pahorkatina, Suchohrdly u Znojma, lesní komplex Purkrábka).
Doplňková literatura:
Trávníček, B. (1993): Které druhy ladoněk rostou v České republice a na Slovensku? – Živa 4/93: 150-151.
Trávníček, B. (1996): Poznámky ke skupině Scilla bifolia agg. v Čechách, na Moravě a Slovensku. – Zpr. Čes. Bot. Společ. 31: 117–123.
Trávníček, B., Duchoslav, M., Šarhanová, P. & Šafářová, L. (2009): Squills (Scilla s. lat., Hyacinthaceae) in the flora of the Czech Republic, with taxonomical notes on Central-European squill populations. – Acta Musei Moraviae, Scientiae biologicae (Brno) 94: 157–205.
Trávníček, B. (2010): Ladoňky (rod Scilla s. lat.) v České republice. I. Původní taxony. – Zprávy České botanické společnosti 45(1): 1–23.