Syn.: Orchis vomeracea Burm. f., Serapiastrum vomeraceum (Burm. f.) Schinz et Thell., Serapias cordigera subsp. vomeracea (Burm. f.) H. Sund., Serapias pseudocordigera Moric., Serapias lancifera St.-Amans, Serapias longipetala (Tenore) Pollini
Česká jména: sehnutka (Presl 1846, Těšitel 1927)
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité
Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se v oblasti od západního Středozemí až po Korsiku, Itálii a Sicílii. U nás žádný druh tohoto rodu neroste.
Ekologie: Roste na loukách, v porostech nízké vegetace typu garrigue, ve světlých lesích a olivových hájích, ale i v sadech a na extenzivně zemědělsky obdělávaných plochách, a to až do nadmořské výšky 1200(–1450) m. Kvete od března do května.
Popis: Vytrvalá bylina se dvěma podzemními hlízkami, 20–60 cm vysoká. Lodyha je přímá, zelená, nahoře červenohnědá, listy jsou úzce kopinaté, 6–19 cm dlouhé a 0,5–1,5 cm široké. Květy v řídkém klasu, po 3–12; listeny jsou nápadně zvětšené, až 7 cm dlouhé, zašpičatělé, hnědofialové, výrazně žilnaté; okvětní lístky skládají přilbu, která je šedofialová s nachovými žilkami, vnější okvětní lístky jsou až 3 cm dlouhé, vnitřní jsou kratší, pysk je až 4,4 cm dlouhý, okrový až nachový, epichil je kopinatý, až 3 cm dlouhý, svěšený nebo dozadu zahnutý, rovný, chlupatý. Plodem je tobolka. Druh je značně variabilní.
Ohrožení a ochrana: Podobně jako všechny vstavačovité, je i tento druh chráněn mezinárodní úmluvou CITES, v některých středomořských státech je chráněn i zákonem.
Fotografováno dne 27. 4. 2007 (Itálie, okolí Tivoli, olivový háj).