Spatula querquedula (Linnaeus, 1758); čírka modrá

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Anseriformes, Anatidae
Syn.: Anas querquedula Linnaeus, 1758; Querquedula querquedula (Linnaeus, 1758)
Česká jména: čírka modrá
Anglická jména: Garganey

Spatula querquedula, čírka modrá
Spatula querquedula, čírka modrá

Rozšíření: Monotypický druh kachny, který se rozmnožuje v Eurasii, v pásu sahajícím od Britských ostrovů přes Francii, střední Evropu a Skandinávii až po ruský Dálný východ a severní Japonsko. Je tažný, zimuje v Africe mezi Saharou a rovníkem, v Indii a jihovýchodní Asii. Vyskytuje se také v Severní Americe a v Austrálii. V České republice pravidelně protahuje a hnízdí.

Způsob života: Rozmnožuje v blízkosti rybníků, jezer a mělkých močálů s bohatou plovoucí a pobřežní vegetací, na vlhkých loukách a zaplavovaných polích. Během zimy se vyskytuje ve sladkých nebo brakických lagunách, v ústích řek, v pobřežních močálech lemovaných vegetací, na rýžových polích a v nádržích.
Živí se semeny, trávou, kořeny, hlízami a zelenými částmi různých vodních rostlin. Konzumuje také různé vodní bezobratlé, jako jsou červi, korýši, měkkýši, hmyz a jejich larvy. Občas loví malé ryby a obojživelníky. Strava se liší v závislosti na ročním období a lokalitě. Krmí se v noci i ve dne v klidných oblastech.
Je teritoriální. Hnízdní v dubnu až červnu v izolovaných párech nebo ve volných skupinách. Pár se tvoří již na zimovišti. Samice staví hnízdo na zemi v hustém porostu nebo pod keřem, často u vody. Mělká prohlubeň je lemovaná listím, trávou a peřím. Samice snáší jednou ročně 8–11 vajec, která inkubuje sama po dobu 21–23 dní. Samec hlídá hnízdní území.
Mláďata v prachovém peří se líhnou plně vyvinutá a během prvního dne následují matku, chodí, plavou a krmí se. Vzletná jsou ve věku 35–40 dní. Pohlavně dospívá v jednom roce.

Popis: Malá plovavá kachna dosahující délky 37–41 cm, rozpětí křídel 59–69 cm a hmotnosti 240–600 g. U samce ve svatebním šatě je hlava hnědá s výrazným bílým pruhem po stranách, který kontrastuje s černohnědým čelem a temenem. Zobák je černošedý. Duhovka oka je hnědá. Přední část krku je tmavě červenohnědá, bíle skvrnitá. Od pláště až po svrchní ocasní kryty je opeření černohnědé, se světlým okrajem peří. Prsa jsou hnědá a tmavěji ohraničená, břicho je bělavé. Boky jsou vlnkovaně šedavé.
Samice je hnědě skvrnitá s bělavým hrdlem, na tvářích jsou výrazné proužky, přes oko je tmavší pruh. Zobák je světle šedý nebo zelenošedý. Spodní část těla je hnědá. U obou pohlaví je nevýrazné kovově zelené zrcátko bíle lemované. Nohy jsou šedivé.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) klasifikuje čírku modrou jako druh méně dotčený (LC). Je ohrožena ztrátou stanovišť v důsledku odvodňování stanovišť, vyrušováním při hnízdění, ničením snůšek časným sečením luk. Je lovena v Evropě i Africe a ohrožována virem ptačí chřipky.
V Česku je čírka modrá chráněna zákonem a řazena k druhům kriticky ohroženým (CR).

Spatula querquedula, čírka modrá
Spatula querquedula, čírka modrá
Spatula querquedula, čírka modrá

Fotografováno dne 12. 4. 2022 (Česko, Praha, PR V Pískovně).