Syn.: Stellaria media var. flaccida (Hook.) Hook. f.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Austrálie a Tasmánie – na kontinentu areál sahá od jihovýchodního Queenslandu přes východ Nového Jižního Walesu a Victorii až po jihovýchodní okraj Jižní Austrálie (Mount Lofty Ranges).
Ekologie: Roste ve vlhkých a stinných lesích a v pobřežní křovinaté vegetaci, v mokřinách a na březích vodní toků, nevyhýbá se ani stanovištím narušovaným lidskou činností, v pásmu od mořského pobřeží až do subalpínského stupně. Kvete od října do března.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou 5–55 cm dlouhou, šplhavou, štíhlou, větvenou, řídce chlupatou, někdy kořenující v uzlinách. Listy jsou přisedlé či krátce řapíkaté, eliptické až vejčité či obvejčité, 5–23 mm dlouhé a 1–6(–10) mm široké, po okraji často zvlněné a brvité. Květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů na stopkách v době plodu (14–)20–60(–75) mm dlouhých, kališní lístky jsou 3,5–7,5 mm dlouhé, po okraji brvité, na vrcholu špičaté, korunní lístky jsou zhruba stejně dlouhé nebo o něco delší než lístky kališní, 4–7,5(–8,2) mm dlouhé; tyčinek je 10. Plodem je vejcovitá tobolka, 5–8 mm dlouhá.
Poznámka: V Austrálii najdeme deset druhů ptačinců, sedm z nich je zde endemických, tři jsou zavlečené (Stellaria graminea, Stellaria media, Stellaria pallida).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Great Otway National Park, okolí Erskine Falls).