Tadorna tadornoides (Jardine et Selby, 1828); husice australská

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Anseriformes, Anatidae
Syn.: Anas tadornoides Jardine et Selby, 1828; Anas kasarkoides Lafresnaye, 1835; Nettalopex tadornina Heine et Reichenow, 1890; Casarka todornoides Eyton, 1838
Česká jména: husice australská, husice pestrá
Anglická jména: Australian shelduck, Chestnut-breasted shelduck

Tadorna tadornoides, husice australská
Tadorna tadornoides, husice australská

Rozšíření: Monotypický druh, jehož areál se nachází na jihozápadě a jihovýchodě Austrálie, na Tasmánii a na Novém Zélandu.

Způsob života: Obývá otevřená stanoviště, savanu, pastviny, vlhké louky, bažiny i obdělávanou zemědělskou krajinu v blízkosti sladkých nebo brakických vodních ploch. Ve skupinách létá v dlouhé řadě nebo v klasickém „V“. V době línání se shromažďuje ve velkých skupinách v ústích řek, v chráněných zátokách a na březích jezerech. Poté se rozptýlí.
Živí se převážně krátkou trávou, semeny, hlízami, obilovinami a vodní vegetací. Loví vodní hmyz a jeho larvy, případně pojídá měkkýše.
Monogamní páry zůstávají spolu po několik let. Je velmi teritoriální a brání své území. Hnízdí v dutině stromu, ve skalní trhlině, v norách v břehu nebo dokonce ve starém králíčím doupěti. Hnízdo je vystlané prachovým peřím. Samice snáší 5–14 vajec, která inkubuje sama po dobu 30–33 dní. Samec hnízdiště hlídá a chrání ho. Mláďata se líhnou v prachovém hnědobílém peří, asi ve dvou dnech života opouští hnízdo a rodiče je vodí přibližně šest týdnů za potravou. Pohlavně dospívá ve 2–3 letech. Dožívá se asi 15 let.

Popis: Velká, pestře zbarvená kachna, dosahuje velikosti 55–73 cm a hmotnosti 900–1800 g. Zobák je načernalý. Duhovka oka je hnědá. U dospělého jedince jsou záda a kostřec černé. Bílý límec kontrastuje s černou hlavou, krkem a skořicově hnědou hrudí. Letky jsou načernalé. Na křídle je velká bílá skvrna. Zrcátko je nápadně zelené. Ramenní letky jsou kaštanové. Ocas je černý. Spodní břicho je černé. Nohy a plovací blány jsou černé.
Dospělá samice je menší. Na hrudi a na zádech je kaštanově hnědá. Bílý límec je užší nebo chybí. U báze zobáku je bílé peří. Oční kroužek je bílý. Černé části opeření jsou matnější a hnědší než u samců.

Tadorna tadornoides, husice australská
Tadorna tadornoides, husice australská
Tadorna tadornoides, husice australská

Fotografováno dne 5. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Bay of Fires).