Syn.: Cracca nubica (Baker) Kuntze, Pogonostigma nubicum Boiss.
Česká jména: koželusk (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Převážná část areálu se rozkládá v Africe, kde druh roste na Sahaře a v území k ní na jihu přiléhajících. Na západě byl zaznamenán v jižním Maroku (Západní Sahara) a v Mauritánii, dále v Mali, Nigeru, Čadu, Súdánu a Egyptě, ve východní Africe v Eritreji, Etiopii, Džibutsku, Somálsku, Keni a Ugandě. V Asii roste v Saúdské Arábii, Jemenu a Ománu.
Ekologie: Stanovištěm jsou suchá místa s nezapojenou vegetací na skalních výchozech, na štěrcích ve vádí nebo na štěrkovitých pláních. Vystupuje do nadmořské výšky asi 1100 m. Květy se otvírají v noci.
Popis: Vytrvalá nebo jednoletá bylina; lodyha je přímá, větvená, odstále chlupatá, až 0,6(–1) m vysoká. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, až 5(–11) cm dlouhé, řapík je až 0,7(–1,7) cm dlouhý; lístků je (7–)11–13(–17), podlouhlých nebo obkopinatých, až 2(–3) cm dlouhých a 0,7(–1,1) cm širokých, pýřitých zejména na rubu, na bázi klínovitých, na vrcholu hrotitých. Květenství je koncový hrozen, méně často hrozny vyrůstají i v paždí horních listů; květní stopky jsou 5–6 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 7–8 mm dlouhý, hustě chlupatý, cípy jsou dlouze zašpičatělé, až 9 mm dlouhé; koruna je světle nachová, pavéza je 1–1,3 cm dlouhá, vně odstále hnědě chlupatá; tyčinek je 10, srostlých 9 a jedna volná. Plody jsou zploštělé, v obrysu vejčité, 1–1,2 cm dlouhé a 0,6 cm široké nažky (nepukavé lusky), hustě bíle vlnaté, obsahují jediné semeno.
Poznámka: Druhy rodu Tephrosia jsou si dosti podobné; od poddruhu Tephrosia purpurea subsp. apollinea, s nímž se často vyskytuje společně, se zřetelně odlišuje zcela odlišnými plody. U T. p. subsp. apollinea jsou to úzké, dlouze válcovité, mnohosemenné lusky, zatímco u tohoto druhu jsou to jednosemenné nepukavé plody charakteru nažek.
Fotografovali Vít Grulich, dne 2. 10. 2015 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Al Hamra), a Antonín Reiter, dne 12. 4. 2011 (Omán, Subakh).