TEUCRIUM BOTRYS L. – ožanka hroznatá / hrdobarka strapcovitá

Syn.: Botrys chamaedryoides Fourr., Chamaedrys botrys (L.) Moench, Chamaedrys laciniata Gray, Scorodonia botrys (L.) Ser., Teucrium botrydium St.-Lag., Teucrium chamaedryoides (Fourr.) Bubani, Trixago botrys (L.) Raf.
Česká jména: ožanka hrozničková (Presl 1819, Opiz 1852), ožanka hroznatá (Čelakovský 1879, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: hrdobarka strapcovitá (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Teucrium botrys

Rozšíření: Roste v západní, střední a jižní Evropě, na jihu po severovýchodní Španělsko, na sever po jižní Anglii a jižní Polsko, na východ po Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.
U nás roste vzácně od nížin do podhůří, v Čechách je hojnější v Českém krasu, v Českém středohoří, na Křivoklátsku a v oblasti Sušicko-horaždovických vápenců. Na Moravě roste velmi vzácně.

Ekologie: Roste na suchých výslunných kamenitých stráních, v sutích, na suchých loukách, na náspech, polích a vinicích. Kvete od července do října.

Teucrium botrys

Popis: Jednoletá, jen vzácně dvouletá, hustě žláznatě pýřitá aromatická bylina vysoká 10–30 cm. Přímé lodyhy jsou zpravidla již v dolní polovině větvené, vzácně jednoduché, často načervenalé. Listy jsou na líci zelené, na rubu šedé, lepkavé, čepele jsou dvakrát peřenosečné, úkrojky jsou celokrajné. Lichoklas je řídký, lichopřesleny skládají nejčastěji 2–4 květy, listeny jsou podobné listům, jsou delší než květy. Kalich je mírně dvoupyský, kališní trubka je žláznatě vlnatá, na bázi vakovitě vydutá. Růžově fialová koruna je zdánlivě jednopyská, laloky silně potlačeného horního pysku přirůstají z boku k pysku dolnímu, ten se proto jeví pětilaločnatým. Tyčinky jsou čtyři, vyčnívající z korunní trubky. Plodem je tvrdka.

Ohrožení a ochrana: Ožanka hroznatá je zařazena k ohroženým druhům naší květeny (C3).

Teucrium botrys
Teucrium botrys
Teucrium botrys
Teucrium botrys

Fotografováno dne 24. 7. 2011 (Česko, NPR Větrušické rokle).