Syn.: Tillandsia chilensis Baker, Tillandsia favillosa Mez, Tillandsia fusca Baker, Tillandsia lanata Mez, Tillandsia paleacea subsp. apurimacensis W. Till, Tillandsia paleacea f. disticha W. Till, Tillandsia scalarifolia Baker, Tillandsia schenckiana Wittm.
Česká jména: kykatka (Presl 1846), tillandsie (Polívka 1908, Mareček 2001)
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Rozšíření: Středoandský druh, vyskytuje se v Peru a Bolívii.
Ekologie: Roste epifyticky na kmenech a větvích stromů, ale i terestricky na skalách a kamenitých svazích, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 3400 m.
Popis: Bylina 10–70 cm dlouhá, s lodyhou až 35 cm dlouhou, poléhavou až přímou, větvenou. Listy jsou rovnoměrně rozmístěné kolem lodyhy a jsou kratší než lodyha, čárkovité, až 12 cm dlouhé a 4–6 mm široké, odstálé, pokryté šedivými šupinami. Stvol je až 15 cm dlouhý, štíhlý, s listeny střechovitě se překrývajícími, úzce eliptickými, šupinatými. Květenství je jednoduché, až 5 cm dlouhé, zhruba 12květé, listeny se střechovitě překrývají, jsou eliptické, 12–17 mm dlouhé; kališní lístky jsou volné, kopinaté, lysé; korunní lístky jsou obvejčité, nehetnaté, modré nebo až nafialovělé. Plodem je válcovitá tobolka až 2 cm dlouhá.
Záměny: V Andách roste i poněkud podobný epifytický druh Tillandsia streptocarpa, který je bezlodyžný nebo má lodyhu jen velmi krátkou, listy delší než lodyhu a květenství složené.
Poznámka: Druh popsal český botanik Karel Bořivoj Presl podle sběru rovněž českého světoběžníka Tadeáše Haenkeho. Jeho sběr údajně pocházel z Chile, což se v současnosti jeví jako málo pravděpodobné, na území Chile totiž tento druh zřejmě neroste.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 9. 2015 (Peru, údolí řeky Urubamby pod Machu Picchu).