TRIBULUS CISTOIDES L. – kotvičník

Syn.: Kallstroemia cistoides (L.) Endl., Tribulus alacranensis Millsp., Tribulus moluccanus Decne., Tribulus sericeus Andersson, Tribulus taiwanense T. C. Huang et T. H. Hsieh, Tribulus terrestris var. cistoides (L.) Oliv., Tribulus terrestris var. moluccensis Blume
Čeleď: Zygophyllaceae R. Br. – kacibovité

Tribulus cistoides

Rozšíření: Původní areál pravděpodobně zahrnoval pobřežní oblasti východní Afriky, Madagaskar a Maskarény a snad i některé oblasti ve Střední a Jižní Americe; jako zplanělý je uváděn např. z Kapverd, ale i z jižních částí USA.

Ekologie: Písčiny podél mořského pobřeží v tropických oblastech.

Tribulus cistoides

Popis: Vytrvalá, řidčeji jednoletá bylina s plazivými stonky. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, s 4–9 jařmy; lístky jsou kopinaté nebo eliptické, 4–15 mm dlouhé a 2–7 mm široké, celokrajné, na vrcholu většinou tupé, na líci olysalé, na rubu přitiskle hedvábitě chlupaté; palisty jsou šídlovité, 5–8 mm dlouhé. Květy vyrůstají na dlouhých stopkách v úžlabí listů; kalich je 5–12 mm dlouhý, volný, kališní lístky jsou kopinaté, záhy opadavé; korunní lístky jsou žluté, až 2 cm dlouhé; tyčinek je 8–10. Plody jsou rozpadavé, merikarpia jsou opatřena 2 postranními, 5–10 mm dlouhými, a 2 bazálními, asi 2 mm dlouhými trny.

Tribulus cistoides
Tribulus cistoides
Tribulus cistoides

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 8. 11. 2006 (Kapverdy, Fogo, São Jorge).