VITEX AGNUS-CASTUS L. – drmek obecný

Syn.: Agnus-castus robusta (Lebas) Carrière, Agnus-castus vulgaris Carrière, Vitex agnus Stokes, Vitex hybrida Moldenke, Vitex integra Medik., Vitex latifolia Mill., Vitex lupinifolia Salisb., Vitex pseudonegundo (Hausskn.) Hand.-Mazz., Vitex robusta Lebas, Vitex verticillata Lam.
Česká jména: vrba mořská, strom Abrahamův, jinak drmek (Hájek 1562), Abrahamu strom, mořská vrba, drmek (Vusín 1742), drmek obecný (Presl 1846)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Vitex agnus-castus

Rozšíření: Středozemí, pobřeží Černého moře (zasahuje až na Krym), Blízký východ a Střední Asie (až po Tádžikistán).

Ekologie: Vlhká, osluněná místa podél pobřeží, břehy potoků.

Vitex agnus-castus

Popis: Keř až stromek 1–5 m vysoký. Letorosty čtyřhranné, chlupaté. Listy vstřícné, dlouze řapíkaté, dlanitosečné, složené z 5–7 kopinatých nebo úzce podlouhlých, až přes 10 cm dlouhých celokrajných úkrojků, na líci matně zelené, na rubu bělavě chlupaté, při zasychání černají. Květenství dlouhý vrcholový nebo úžlabní klas lichopřeslenů, květy malé, souměrné, pětičetné, kalich vytrvalý, koruna 6–9 mm dlouhá, modrofialová, dvoupyská, horní pysk je dvoulaločný, dolní třílaločný, tyčinky čtyři, z jícnu koruny daleko vyniklé. Kvete od května do září. Plod kulovitá, dužnatá, téměř černá, čtyřsemenná peckovička, 3–4 mm v průměru, palčivé chuti.

Využiti: Plody byly již od starověku používany jako tzv. mnišský pepř pro potlačování pohlavního pudu, proto se keř pěstoval v každém klášteře. V antice byly používány na ženské obtíže a drmek byl zasvěcen bohyni Héře. Dnes se vysazuje jako okrasný keř. Plody se užívají jako léčivé. Místně se používají i jako koření.

Vitex agnus-castusVitex agnus-castus
Vitex agnus-castus
Vitex agnus-castus

Fotografováno ve dnech 26. 9. 2011 (Chorvatsko, Blato), 3.10. 2012 (Chorvatsko, ostrov Šolta, Donja Krušice) a 17. 5. 2006 (Chorvatsko, ostrov Kornat, Strižnja).