Syn.: Vitex agnus-castus var. ovata (Thunb.) Kuntze, Vitex ovata Thunb., Vitex repens Blanco, Vitex trifolia subsp. litoralis Steenis, Vitex trifolia var. ovata (Thunb.) Makino, Vitex trifolia var. repens (Blanco) Ridl.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Vyskytuje se ve východní Asii a severní Austrálii – od Japonska a Koreje přes jihovýchodní Čínu, Indočínu a Malesii až po severovýchodní Austrálii, Novou Kaledonii a Vanuatu.
Ekologie: Roste na pobřežních písčinách a písečných dunách, snáší dobře zasolené půdy. Kvete od července do září.
Popis: Keř nanejvýše 50 cm vysoký, s větvemi poléhavými, plazivými, hedvábitě chlupatými, v uzlinách kořenujícími. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo krátce řapíkaté, většinou jednoduché, jen výjimečně až 3četné, eliptické až obvejčité, 2,5–5 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu obvykle zaokrouhlené, na líci chlupaté, na rubu světle zelené, hedvábitě chlupaté. Květenství je terminální, až 10 cm dlouhé, kalich je 4–5 mm dlouhý, 2pyský, chlupatý, koruna je nálevkovitá, 2pyská, 8–11 mm dlouhá, modrá až nachově nafialovělá. Plod je kulovitý, 4–5 mm dlouhý, v době zralosti hnědý až černý.
Záměny: Na rozdíl od drmku trojlistého (Vitex trifolia) není tento druh vzpřímeně rostoucím keřem, nýbrž rostlinou plazivou, jeho listy jsou navíc trojčetné jen zřídka, povětšině jsou jednoduché.
Využití: Místy se vysazuje ke zpevňování pobřežních písečných dun.
Složení esenciálních olejů z plodů je velmi podobné jako u druhu Vitex agnus-castus, obsahuje hormonům podobné látky a je stejně tak možné jej využívat jako hormonální modulátor a k léčení premenstruačního syndromu.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Trinity Beach).