Syn.: Campanopsis bojeri (A. DC.) Kuntze, Campanopsis caledonica (Sond.) Kuntze, Campanopsis undulata (L. f.) Kuntze, Campanula glabrata Banks ex A. DC., Campanula undulata L. f., Cervicina undulata (L. f.) Skeels, Wahlenbergia bojeri A. DC., Wahlenbergia caledonica Sond., Wahlenbergia chamissoniana G. Don, Wahlenbergia cyanea Engl. et Gilg, Wahlenbergia dinteri Brehmer, Wahlenbergia engleri Brehmer, Wahlenbergia oatesii Rolfe, Wahlenbergia polychotoma Brehmer, Wahlenbergia scoparia Brehmer, Wahlenbergia striata A. DC.
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Druh jižní Afriky, na severu areál zasahuje až do jižní Angoly a Zambie, k jihu pokračuje přes severní Namibii, Botswanu a Zimbabwe až do východní části Jihoafrické republiky, Lesotha, Svazijska a dále až na kapské pobřeží Jihoafrické republiky, je uváděn rovněž z Madagaskaru.
Ekologie: Roste v travnatých biomech, na skalách a stanovištích sezónně vlhkých, při okraji zemědělsky využívaných ploch a kolem cest, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2600 m. Kvete od září do března.
Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina, s lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, 20–90 cm dlouhou, větvenou, u báze chlupatou nebo lysou. Listy jsou soustředěny v dolní části lodyhy, střídavé, přisedlé, čárkovité až kopinaté, 10–70 mm dlouhé a 1,5–10 mm široké, na bázi klínovité nebo uťaté, po okraji mělce vroubkovaně zubaté a zvlněné, na vrcholu špičaté, chlupaté nebo lysé. Květenství je řídké, stopky jsou 10–25 mm dlouhé, lysé; listeny jsou celokrajné nebo zubaté, brvité nebo lysé; kališní cípy jsou až 6 mm dlouhé, zubaté nebo celokrajné, brvité nebo lysé, koruna je zvonkovitá, (5–)8–16 mm dlouhá, obvykle modrá, někdy i bílá či dokonce až nažloutlá, 5cípá, vně lysá, korunní trubka je 1,5–5 mm dlouhá; nitky tyčinek jsou brvité, prašníky 2,5–5 mm dlouhé, čnělka je kratší než koruna, blizna je 3laločná. Plodem je tobolka, až 12 mm dlouhá.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 10. 2021 (Mosambik, provincie Maputo, Ponta do Ouro).