ROMULEA TABULARIS Eckl. ex Bég.

Syn.: Romulea duthieae L. Bolus, Romulea rosea var. parviflora Baker, Romulea versicolor Bég.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité

Romulea tabularis

Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice v provinciích Western a Northern Cape, zejména podél pobřeží Atlantiku, ale na jihovýchod zasahuje až do oblasti kolem Střelkového mysu.

Ekologie: Roste nejčastěji ve formaci renosterveld na stanovištích s vlhkými, propustnými písčitými půdami, ale vyskytuje se i ve formacích se sukulenty a na vápnitých píscích, v rozpětí nadmořských výšek 60–1000 m. Kvete brzy na jaře.

Romulea tabularis

Popis: Drobná vytrvalá bylina s hluboko v zemi uloženou bazální stonkovou hlízou, vysoká 2–30 cm; hlízka má na bázi hřebínkovitý kroužek z odumřelých pochev starších listů. Listů bývá 3–5, dva přízemní jsou nitkovité až stlačeně válcovité, 1–2 mm v průměru, s 4 úzkými žlábky. Vnější listeny jsou zelené nebo červenavé s nezřetelným blanitým okrajem; vnitřní listeny mají blanitý okraj široký, s hnědavými skvrnkami nebo hnědým lemem; květ je zvonkovitý, okvětní trubka a bazální část cípů jsou z vnitřní strany žluté, cípy jsou podlouhlé, 1–2,8 cm dlouhé, v horní části namodralé až bělavé, v ústí chybějí tmavé příčné skvrnky, na vnější straně jsou cípy vnějších okvětních lístků nepravidelně hnědě nebo zeleně skvrnité; tyčinky jsou 6–12 mm dlouhé; blizna dosahuje k vrcholu prašníků nebo je lehce přesahuje. Tobolka je na obloukovité, později přímé stopce.

Ohrožení a ochrana: Druh má spíše větší areál a Červeným seznamem květeny Jihoafrické republiky je klasifikován jako taxon vyžadující pozornost (LC).

Poznámka: Druh se vyznačuje charakteristickou barvou květů: okvětní cípy jsou na bázi stejně (žlutě) zbarvené jako trubka, a toto zbarvení není o základu barvy apikálních konců cípů odděleno tmavšími skvrnami.

Romulea tabularis

Fotografováno ve dnech 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Darling, Tienie Versveld Reserve).