Alpské vysokohorské botanické zahrady a zahrádky

První turisté se do horských oblastí Alp vypravili v 19. století. Hledali zde nejen rekreaci, ale i nové zážitky, kterých se jim v městech nedostávalo. Vidět hory a jejich přírodu se stalo módním prvkem. Na horách se objevovalo stále více horských chat, pod kopci vznikala lázeňská střediska s hotely, restauracemi a jinými kratochvilnými vynálezy.

Číst dál

Americká zahrada u Chudenic

Národní přírodní památka Americká zahrada se nachází v lesním komplexu Žďár pod rozhlednou Bolfánek, zhruba 2 km od Chudenic a byla vyhlášena chráněným územím v roce 1969 Ministerstvem kultury. Jedná se vlastně o arboretum založené už v roce 1828 hrabětem Evženem Karlem Černínem z Chudenic (1796–1868) jako školka okrasných, převážně severoamerických dřevin pro zámecký park Lázeň.

Číst dál

Arboretum a botanická zahrada Horní Hrad

Naše zahrady a parky: Arboretum a botanická zahrada Horní Hrad

Horní Hrad, známý také jako Hauenštejn, se nachází asi 5 km od Ostrova nad Ohří (Karlovarsko) ve skalnatém svahu rozlehlého údolí. Pod zámeckou kaplí v místě dřívější terasové zahrady najdeme nyní malou botanickou zahradu s arboretem. Zahrada byla v roce 1982 registrována u Poradního sboru pro botanické zahrady při Ministerstvu kultury ČR. Zahrada je soukromá a je přístupná veřejnosti k prohlídkám.

Číst dál

Arboretum Borotín

Těžko soudit, zda borotínské arboretum bylo v dřívějších dobách víc známé a až potom jeho sláva upadla, anebo zda o něm v podstatě nikdy nevěděl skoro vůbec nikdo. Jisté je, že existuje. Leží na severozápadním okraji obce Borotín, která se nachází v okrese Blansko, asi 50 km severně od Brna, stejně tolik západně od Olomouce.

Číst dál

Arboretum Bukovina, Český ráj

Naše zahrady a parky: Arboretum Bukovina, Český ráj

Arboretum Bukovina najdete v srdci Českého ráje, nedaleko zámku Hrubá Skála (okres Semily), v okolí hájovny a samoty na Hruboskalské skalní plošině – je to vlastně velmi snadné, od Adamova lože pěkně pěšky po modré, cesta je tu dobrá, lze ji absolvovat klidně i na invalidním vozíku, několik vozíčkářů jsme tady sami potkali.

Číst dál

Barokní areál Kuks

Dvě tváře lidské existence – bohatství a chudoba, zdraví a nemoc, život a smrt. Právě tyto protichůdné póly bytí představují dva břehy Labe ve východočeském Kuksu. Na jednom břehu stával honosný zámek, krásné lázně, domy pro lázeňské hosty, divadlo, dům filozofů s knihovnou, na tom druhém jen špitál s kostelem a hrobka. A za špitálem ještě hřbitov. Mezi oběma světy vede jediná cesta – naprosto přímá, jen chvíli z kopce, pak zase nahoru… Ideovým autorem tohoto symbolického dvojsvětí byl hrabě František Antonín Špork (1662–1738).

Číst dál

Bečov nad Teplou – zámecké zahrady a botanická zahrada

Hrad Bečov nad Teplou (okres Karlovy Vary) byl založen na počátku 14. století rodem pánů z Oseka, jimž náležel spolu s panstvím téměř dvě století. K největšímu rozvoji hradu došlo koncem 15. století a v první polovině 16. století, kdy hrad patřil rodu Pluhů z Rabštejna. Nejvýše na skále je položen gotický hrad, který byl raně renesanční úpravou obohacen kamennými portály a nástěnnými malbami. Hradní nádvoří lemuje kromě čtverhranné věže s kaplí a vestavěnými tabulnicemi i Pluhovský palác a konírny.

Číst dál