Arboretum Kalmthout se nachází ve stejnojmenné obci na severu Belgie.
Kalmthout
Vzniklo jako zahradní školka v roce 1857. Založil ji Charles Van Geert. Nejstarší dřeviny v arboretu pocházejí z této doby. Mnoho dřevin do arboreta introdukovali jeho nástupci Antoine Kort a Robert s Jelenou de Belder. Školka se postupně přeměnila v arboretum. V roce 1986 přechází pod správu provincie Antverpy a je otevřena pro veřejnost.
Kalmthout
Arboretum se specializuje na rody Amelanchier, Buddleja, Halesia, Liriodendron. Nejvýznamnější specializací však jsou vilínovité dřeviny, především rod vilín (Hamamelis). Významné zastoupení mají také pěnišníky (přibližně 600 odrůd), růže (100 odrůd), Hydrangea paniculata a dále zástupci rodů Betula, Prunus, japonské javory, cesmíny a samozřejmě řada jehličnanů.
Kalmthout
Expozice se řídí především estetickými pravidly, nejsou tematicky orientované. Mají názvy podle převládajících barev – modrá, bílá, purpurová zahrada.
Bohatě jsou zastoupeny také byliny, a to jak trvalky (Agapanthus – modrá zahrada, trávy), tak i letničky (Amaranthus – rudá zahrada). V arboretu jsou rozlehlé travnaté plochy s mnoha nádhernými průhledy. Nechybí motýlí zahrada a zahrada pro hmyz, nedaleko které je informační centrum. Nalézá se zde také letní divadlo a historický altán sloužící pro různé akce. U vchodu je dobře zásobená prodejna zahradních rostlin.
Kalmthout

Kalmthout

K nejstarším vzrostlým dřevinám patří:

Acer cappadocicum ´Aureum´
Acer palmatum ´Tatsuta Gawa´
Acer shirasawanum ´Palmatifolium´
Alnus ×spaethii
Betula costata
Betula dahurica
Betula jacquemontii
Carpinus turczaninovii

Cercidiphyllum japonicum ´Ruby´
Fagus sylvatica ´Asplenifolia´
Fagus sylvatica ´Cristata´
Liquidambar styraciflua
Nyssa sylvatica
Pseudolarix amabilis

Quercus petraea ´Mespilifolia´
Quercus cerris ´Laciniata´
Quercus dentata ´C. F. Miller´
Quercus frainetto
Quercus palustris
Sassafras albidum
Stewartia koreana
Zelkova serrata

Kalmthout
Arboretum Kalmthout patří díky svým sbírkám k nejvýznamnějším světovým zahradám.
Kalmthout